BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb történelmi csúcsokat döntöttek a tőzsdék

Most indul be igazán a gyorsjelentési szezon az Egyesült Államokban. Elsősorban a cégek eredményein múlik, tovább menetelhetnek-e új csúcsokra a tőzsdén. Emellett a jegybankokra figyelnek még a befektetők.

Egyelőre nem érte meg azokra hallgatni, akik szerint májusban érdemes eladni a részvényeket, a tőzsdék ugyanis ismét rekordot döntöttek világszerte. Az amerikai S&P 500 index 2460 pont fölé kúszott pénteken, a Dow Jones 21 681 ponton tetőzött, a Nasdaq Composite is épp csak lemaradt a csúcsdöntésről. Hétfőn Európában a legtöbb tőzsde emelkedett, s még ha nem is ért el rekordot, a történelmi csúcs közelébe jutott. A minden fontosabb tőzsde irányát mutató MSCI All Country World Index már hetedik napja emelkedett hétfőn, miután Kínából kedvező GDP-adat érkezett.

Forrás: AFP

Hogy meddig folytatódik a rali, még nem tudni, de a következő hetekben kijövő gyorsjelentéseken sok minden múlhat. „Ha a cégek a várakozásokat meghaladó eredményekről számolnak be, az javíthat a pillanatnyilag feszesnek tűnő értékeltségen” – mondja Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója, aki szerint főleg az amerikai részvényekre érdemes odafigyelni. Tegnap jelentett a BlackRock és a Netflix, ma teszi közzé számait a Bank of America, a Goldman Sachs, a Johnson & Johnson és az IBM. Szerdán a Morgan Stanley, az American Express és az Alcoa, majd a hét második felében olyan cégek publikálnak, mint a Microsoft, a Visa, a GE és a Honeywell.

Az eddig kiadott tőzsdei jelentések egyébként nem voltak mind fényesek. A múlt hét végén vallott színt az amerikai nagybankok többsége, a Citigroup, a Wells Fargo és a JPMorgan viszont (a CNBC szerint) inkább csalódást okozott.

Mindennek ellenére a hét végén is emelkedtek a tőzsdeindexek. Eddig egyébként csak egy kis része jelentett még az S&P 500 index cégeinek, ám 80 százalékuknál az eredmény jobb lett az elemzők várakozásánál, s 83 százalékuk az értékesítési adataival is kellemes meglepetést hozott. Ez pedig arra utal, hogy a gazdaság nem lassult le, a Factsheet szerint összességében véve 6,6 százalékos profitnövekedés várható.

A jegybankokat is árgus szemmel követik a spekulánsok. A Fed és az Európai Központi Bank (EKB) ugyanis szigorításon, a mennyiségi lazítások kivezetésén gondolkodik, ez pedig általában nem tesz jót a tőzsdéknek – mondja Czachesz.

A Bank of Japan ma hajnalban határoz a kamatról, amit várhatóan –0,1 százalékon hagy. Az EKB csütörtökön dönt róla, és a várakozások szerint 0 százalékon hagyja, délután azonban a sajtótájékoztatón lehet szó arról, hogy mikor indul el a mérlegleépítés. Az amerikai Fednél a kamatemelés már elindult, a kötvény-visszavásárlási program is egyre mérsékeltebb ütemű, s még az idén megkezdődhet a mérleg leépítése. Az EKB valószínűleg a mérleg leépítésével indít, és csak ezt követően emeli a kamatot. Mindenesetre ha túlzottan szigorúvá válnának a jegybankok, az esést hozhat a tőzsdéken.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.