A múlt héten jelentették be, hogy a brazil válogatott támadó, Neymar a Paris Saint- Germainnél folytatja pályafutását, majd az első napon a nevével ellátott 10-es mezből több mint tízezret adtak el. Az ikonikus mezszámról Javier Pastore mondott le a 25 éves csatár kedvéért, előtte pedig a párizsi gólrekorder, Zlatan Ibrahimovic szerepelt tízesben (a svéd 156 találatig jutott a PSG-ben). A hírek szerint átlagosan 100 euró körül vitték a Neymar-mezeket, így a játékos egyetlen nap alatt több mint egymillió eurót már „törlesztett” a 222 milliós vételárból, ami rekord a labdarúgás történetében.
A brazil sztárjátékosért majdnem kétszer annyit fizetett a PSG a Barcelonának, mint az előző csúcstartóért, Paul Pogbáért a Manchester United – a francia középpályásért 105 millió eurót kapott a Juventus. A futballisták piaci értékét meghatározó Transfermarkt egyébként kerek 100 millió euróra taksálta Neymart. Egyeztetés valószínűleg nem volt a két klub között – ha volt is, sikertelenül zárult –, ugyanis a szerződésben szereplő kivásárlási árat fizették ki a párizsiak, ami után már csak a játékossal kellett megegyezniük. Vagyis Neymar dönthetett volna úgy is, hogy marad a katalánoknál. Ráadásul papíron nem is a PSG volt a vevő, hanem maga a futballista tette le az összeget a Barcánál, így kvázi szabadúszóként mehetett Párizsba. Erre a trükkre valószínűleg azért volt szükség, hogy a PSG megfeleljen az Európai Labdarúgó-szövetség
(UEFA) pénzügyi fair play szabályának. Mindez igencsak átlátszónak tűnik, de várjuk ki, mit lép az UEFA, ha lép egyáltalán.
Nem valószínű, hogy az átigazolás ebben a formában megfelel majd a pénzügyi fair play szabályainak – mondta a Világgazdaságnak Szabados Gábor sportközgazdász, hozzátéve, hogy erre a párizsiak nyilván felkészültek, és minden lehetőséget alaposan megfontoltak. A szóban forgó szabálynak az a lényege, hogy a klubok legfeljebb annyit költhetnek, amennyi a bevételük – ha ezt megszegik, különböző szankciók jönnek a pénzbírságtól egészen az európai kupákból való kizárásig. Miután a Forbes szerint a PSG bevételei valamivel több, mint évi 500 millió euró körül mozognak, valószínűtlen, hogy Neymar szerződtetése alapesetben beleférjen a pénzügyi fair playbe, hacsak nem adnak el néhány játékost, illetve nem találnak egy kiskaput – például a katari tulajdonos hoz gyorsan egy szponzort.
A 222 millió eurós átigazolásnak rövid távú hatása lehet, hogy az más játékosok vételárát is megemeli, főleg a két érintett klub esetében. Szabados több példát is említett: amikor 2011-ben a Liverpool Fernando Torrest 50 millió fontért (59 millió euró) adta el a Chelsea-nek, a spanyol csatár pótlására kinézett Andy Carrollért a Newcastle nem szégyellt elkérni 35 millió fontot. Vagy ott van az eddigi rekordigazolás, Pogba játékjogát a Juventus 105 millió euróért értékesítette a Manchesternek, majd az olaszok kifizettek 90 millió eurót a Napolinak Gonzalo Higuaínért. Ez vár a Barcára is: bárkit akarnak megszerezni, bőven a piaci ár felett kell fizetniük. Ugyanakkor Szabados nem tart az árak elszabadulásától, még akkor sem, ha a mostani rekord „nem az iparág organikus fejlődése” miatt dőlt meg – eddig jellemzően 5-10-20 milliós ugrásokat figyelhettünk meg a csúcstranszferdíjak élén. Bár úgy véli, akár a mostani átigazolási időszakban is születhet további 100 millió feletti transzfer.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.