Az elemzők szerint kicsi a valószínűsége annak, hogy az Észak-Korea és az Egyesült Államok közötti éleződő viszony valós katonai konfliktussá fajuljon. Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési vezetője szerint Phenjan részéről alapvetően egy saját polgárainak szánt propaganda az a kijelentés, mely szerint „komolyan mérlegeli”, hogy rakétacsapást mérjen az Egyesült Államok csendes-óceáni külbirtokára, Guamra.
Az ENSZ által minap hozott szankciók elfogadtatása miatt fontos ez a retorika. A rezsim fenntartásához el kell magyarázni az embereknek, hogy az exportra termelő cégeknél miért van probléma. Talán még a későbbi tárgyalási pozícióit is erősíthetik valamennyire a harcosabb szavak. Piaci reakciók szempontjából ebben most nagyjából ennyi volt, de kétségkívül új szintre lépett a Phenjan és Washington közötti konfliktus, ami a dél-koreai piac szempontjából tényező marad a következő hónapokban
– mondta lapunknak Samu János. Egy tényleges konfliktus esetén szerinte az lenne a kérdés, hogy Kína és Oroszország mit lépne.
Mindketten ott állnak az észak-koreai rezsim mögött, de egy éles konfrontáció esetén ez megváltozhat. Ha ez a kínai–amerikai és orosz–amerikai kapcsolatokban is romlást okozna, akkor már a sanghaji és a fejlett tőzsdéken is érezhető hatással lehetne számolni. Most azért nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy a konfliktus eljusson odáig. A jelenlegi helyzet átmeneti hatást gyakorolhat a nagy piacokra, talán a dél-koreai tőzsdén lehet kicsit hosszabb ideig tartó esésre számítani – tette hozzá Samu.
Kiss Nicholas, az Erste Befektetési Zrt. elemzője sem tart tényleges rakétatámadástól. „Csupán átmeneti reakcióra számítunk szerte a piacokon. Az S&P 500 index például emiatt fordult mínuszba, majd a negatív hangulat a szerdai kereskedésben átragadt az európai börzékre is. A frankfurti DAX átlagosnál kicsit magasabb esése technikai tényezőkkel is indokolható, ugyanis a lassan három hete tartó kereskedési sáv aljához tért vissza az index. Geopolitikai feszültségek esetén természetes, hogy a pénz a hagyományosan menedék eszköznek tekintett arany és a japán jen felé áramlik. A jent és a svájci frankot az ország masszív fizetésimérleg-többlete emeli a menedék deviza szerepébe. A most kialakult helyzetet igazából vételi lehetőségekre érdemes kihasználni az alulárazott részvényekben. A változások mértékéből az is látszik – fűzte hozzá az elemző –, hogy a befektetők nem tulajdonítanak túlzottan nagy szerepet a mostani híreknek.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.