BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hegymenetben a vállalati hitelezés

Jelentősen nőttek az első fél évben kihelyezett vállalati hitelek, de a június végéig tartó egy év alatt mintegy négy százalékkal emelkedett a kimutatott állomány is. A beruházási hitelek súlya erősödik a céges portfólióban.

Jelentősen növekedett az első fél évben a kihelyezett vállalati hitelek mennyisége Magyarországon: az éven belüli kamatperiódusú, nem pénzügyi tevékenységet folytató vállalatoknak nyújtott forinthitelek kihelyezett mennyisége meghaladta a 980 milliárd forintot, 52,3 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi időszakhoz képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Jóval alacsonyabb mértékben, de emelkedett ebben az időszakban az új folyószámlahitelek mennyisége is: 2017 első hat hónapjában 4817,5 milliárd forintot ért el, 4,3 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál.

Fotós: Imre György

Az új kihelyezések jelentős növekedése természetesen összefügg az MNB Növekedési hitelprogramjának (NHP) március végi kifutásával is: erre utal, hogy a program által megcélzott mikro-, kis- és középvállalkozások által keresett, 1 millió euró alatti összegű kölcsönökből is mintegy 45 százalékkal többet folyósítottak a pénzügyi szolgáltatók, mint egy évvel korábban. Ezzel együtt az első féléves kihelyezési adatokra nem lehet panaszuk a piaci szereplőknek: azt pedig, hogy az NHP kivezetése okoz-e visszaesést, és ha igen, mekkorát, leginkább csak a 2017 egészére vonatkozó adatok ismeretében lehet majd megítélni.

A hitelszerződések összegének emelkedésével párhuzamosan nőtt az első fél évben a vállalati hitelek állománya is: a június végi 6136,4 milliárd forintos mennyiség 3,94 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Figyelemre méltó, hogy az egyes hiteltípusok közül kiugró mértékben – 17,7 százalékkal – emelkedett az öt évnél hosszabb lejáratú, tehát javarészt beruházási célú kölcsönök mennyisége, miközben a rövidebb futamidőknél és a folyószámlahiteleknél még enyhe csökkenés mutatkozott a kimutatott állományban. Az eltérő állományi változások miatt érezhetően megváltozott a vállalati hitelek szerkezete is: az öt éven túli lejáratú kölcsönök súlya például 2016 júniusától ez év derekára 40-ről 45 százalék fölé ugrott, miközben például az egy évnél rövidebb futamidejűeké 28-ról 26,4 százalékra olvadt, és csökkent kissé a folyószámlahiteleké is. A devizák szerinti összetétel nem módosult jelentősen: június végén a céges hitelek 43,6 százalékát tartották idegen fizetőeszközben, szemben az egy évvel korábbi 44,1 százalékkal.

Mérséklődő kamatok

Mind a forint-, mind az euróhitelek átlagos kamatai érezhetően csökkentek az elmúlt egy évben a jegybank adatai szerint. A forintban denominált, egyéb hiteleknél 1,66 százalékot ért el júniusban a szerződésekben szereplő átlagos ráta, amely 37 bázisponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A vállalati euróhiteleknél 25 bázisponttal esett egy év alatt a kimutatott átlagos kamat, és 1,1 százalékot tett ki.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.