BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó befektetés volt a bankrészvény

A hazai nagybankok anyacégei 20–50 százalékot emelkedtek az idén a tőzsdén. A befektetők díjazzák a növekvő profitot és az egyre egészségesebb portfóliókat.

Nem csak az OTP gyorsjelentése sikerült kiválóan, az összes hazai nagybank anyacégénél megugrott a profit az idén. A K&H Bank anyacége, a belga KBC a második negyedévben 855 millió eurós nettó nyereséget könyvelt el, az első félévi nettó eredmény pedig elérte az 1485 millió eurót, ami egyharmaddal több, mint a 2016-os első félévi. A második negyedévben mind a hitelezés, mind a betétek volumene tovább növekedett, miközben a csoport tőkemegfelelési és likviditási pozíciója erős maradt, így november 17-én részvényenként 1 eurós osztalékelőleget fizet majd a cég a részvényeseinek.

Az OTP-hez hasonlóan a KBC is folyamatosan terjeszkedik a térségben. Júniusban zárta le a hitelintézet a United Bulgarian Bank (UBB) és az Interlease összesen 0,6 milliárd euró ellenértékű akvizícióját, a bolgár bankra egyébként az OTP is pályázott a National Bank of Greece-nél. A befektetők díjazzák a KBC eredményeit és stratégiáját, a bank részvénye az idén már 19 százalékos pluszban jár, az elmúlt 12 hónapban pedig 44 százalékot emelkedett.

A két nagy osztrák tulajdonban lévő magyarországi bank anyacégei is sokat javítottak tavalyhoz képest. A Raiffeisen Bank International konszolidált nettó profitja az első fél évben elérte az 587 millió eurót, ez két és félszerese a tavalyinak. A magyar leány is hozzájárult a jó eredményhez, az itteni adózott eredmény 67 millió euró lett az első fél évben, bőven több mint a kétszerese a tavalyinak. A második negyedévben a magyarországi operáció 49 millió eurót hozott, két és félszer annyit, mint tavaly. Az osztrák bank részvényesei elégedettek lehetnek, csak az év eleje óta már 50 százalékot nyertek, egyéves távon pedig 120 százalékos árfolyamnyereséget tehetnek zsebre. Az Erste Group Bank részvénye ennél valamivel kevesebbet hozott, az év eleje óta 35, 12 hónap után pedig 52 százalékos pluszban van. A térségbeli nagy bankok közül az Erste azon kevesek közé tartozott, amelyeknél csökkent a nettó profit. A féléves nyereség 624,7 millió euró lett, ez a negyedével kevesebb a tavalyinál, a csökkenés azonban főleg annak a következménye, hogy tavaly egyszeri tételként a Visa Europe-részesedés eladása javította az egyenleget.

A két nagy olasz tulajdonban lévő hazai bank anyacégei is erősebb számokat publikáltak, mint egy éve. A CIB anyabankja, az Intesa Sanpaolo a második negyedévben 4,34 milliárd eurós profitot hozott össze, ez csaknem ötszöröse lett a tavalyinak. Az első fél év teljes nyeresége 5,24 milliárd euró lett. A számos nehézséggel küzdő olasz bankszektoron belül az Intesa Sanpaolo egészséges szereplőnek számít, ami a részvény teljesítményén is látszik: az év eleje óta 22,4, egy év alatt pedig 55,5 százalékot emelkedett az árfolyama.

Az UniCreditnél még nagyobb volt az árfolyam-emelkedés: éves szinten 68, az idén pedig 30 százalékos. A második negyedéves profit a tavalyinál valamivel jobban alakult az idén, 945 millió eurót tett ki, az első fél év teljes nettó nyeresége 1,85 milliárd euró lett, 40 százalékkal jobb a tavalyinál. A magyarországi leánybank az első negyedévben kevesebb profitot termelt, mint tavaly, a másodikban viszont ezt a kiesést szinte teljes egészében pótolta a bank.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.