Változatlan a csökkenő trend a lakossági hitelek kamatainál, a rövidebb kamatperiódusú lakáshiteleknél pedig már a svájci frankos korszakra jellemző értékekkel is lehet találkozni – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikáiból. A lakáshitel-szerződéseknél júliusra vonatkozóan 4,40 százalékos átlagos éves kamatot számolt ki az MNB, amely 55 bázisponttal alacsonyabb az egy évvel korábbi értéknél. A változó vagy legfeljebb egyéves kamatperiódus mellett kínált konstrukciókat választó adósoknak viszont júliusban már csak 3,13 százalékos átlagos kamattal kellett kalkulálniuk, ami közel nyolctized százalékkal elmarad a 2016 nyarán mért értéktől. A végig fix – tíz évnél hosszabb kamatperiódus mellett nyújtott – lakáskölcsönöknél viszont alig csökkent az elmúlt egy év alatt a kamat, a júliusra kalkulált 5,27 százalék mindössze 13 bázisponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
Az elmúlt időszakban kissé háttérbe szorult folyószámlahiteleknél éppen 20 százalék fölé mérséklődött júliusra a szerződésekben szereplő átlagos ár, ami bő 1,5 százalékpontos csökkenés az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A 20 százalék feletti átlagkamatban ugyanakkor meghatározó szerep jut a hitelkártyákhoz kapcsolódó kereteknek, ahol jóval magasabb – gyakran évi 30 százalék feletti – rátával kell számolniuk az ügyfeleknek.
A személyi kölcsönök átlagos kamata viszont stabilan 15 százalék alá esett a hetedik hónapra, ami 1,6 százalékpontos csökkenés 2016 júliusához képest. A járműhiteleknél igen látványos – 4,7 százalékpontos – éves csökkenést regisztrált a jegybank, miután júliusban már átlagosan 10,47 százalékos érték szerepelt a szerződésekben. Az áruvásárlási hiteleknél közel 20 százalékot ért el júliusban az átlagkamat – ez szintén jelentős, 3,7 százalékpontos, egy évre vetített mérséklődés eredménye. A lakáshiteleknél jóval szerényebb növekedést elérő szabad felhasználású jelzálogkölcsönöknél 5,74 százalékon állt két hónapja az átlagkamat, ami nagyjából fél százalékpontos mérséklődést jelent az egy évvel korábbi értékhez viszonyítva.
A jegybank legutóbbi hitelezési felmérésének eredményei alapján még lehet valamekkora tere a lakossági hitelkamatok mérséklődésének, de öldöklő árversenyre nem számítanak a piaci szereplők az erős kereslet mellett sem. Egyetlen kivételnek a lakáshitelezés számít: itt a bankok 15-17 százaléka jelezte, hogy a hitelezési feltételek enyhítésére készül. Ez összefüggésben állhat azzal, hogy a piaci szereplők a közelmúltban vezették be, illetve most készülnek bevezetni a minősített fogyasztóbarát lakáshiteleiket, aminek megmutatkozik a hatása a kamatok alakulásában is.
A pénzügyi szolgáltatók átlagosan évi 0,38 százalékos kamattal kötöttek szerződéseket a lekötött forintbetéteknél, szemben az egy évvel korábbi 0,6 százalékkal – derül ki a jegybank adataiból. Az éven belüli futamidőre lekötött pénzeknél még szerényebb, évi 0,31 százalékos volt az átlagos ráta. A folyószámlákon tartott pénzeknél pedig már 0,06 százaléknál jár az átlagos érték, ami 16 bázisponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Mindezek tükrében arra kell számítani, hogy tovább csökken a háztartások lekötött betéteinek mennyisége és aránya, miközben a szabad pénzek mennyisége emelkedik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.