BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kamatemelési hírek húzzák a fontot

A jegybankok egyre nagyobb szerepet játszanak a devizaárfolyamok alakulásában. A kilátásba helyezett brit kamatemelés több hónapos csúcsra vitte a font árfolyamát az euróval szemben. A forintra a külső környezet változása gyakorolhatna számottevő hatást.

Az angol fonttal szemben augusztus végéig csaknem 9 százalékkal erősödött az euró, de azóta megfordult a trend, és nagyot erősödött a font, melynek árfolyamában a Bank of England (BoE) monetáris tanácsának a szeptember 14-i kamatdöntő ülés utáni nyilatkozata hozott fordulatot. A kilátásba helyezett kamatemelés ritkán látott fonterősödést hozott, az árfolyam néhány nap alatt 2,5 százalékkal ment fel az euróval szemben, a dollárhoz képest pedig úgy szedett magára 2,9 százalékot, hogy a zöldhasú is erősödött a közös európai fizetőeszköz ellenében.

Az Amerikai Határidős Árutőzsde-felügyelet COT-riportja szerint – amely a hedge fundok és vagyonkezelők az Egyesült Államok különböző határidős piacain felvett devizapiaci pozícióit tartalmazza – az angol font nettó short pozíciója 78 százalékkal csökkent a szeptember 13–19. közötti időszakban.

„Erős negatív pozicionáltság volt a fontban, ám arra a hírre, hogy a BoE normalizálhatja a monetáris politikáját, sokan kiszálltak short üzleteikből. Szerepet játszhatott a font piacán a vételi oldali erősödésben, hogy a brit tízéves államkötvény hozama is meredeken emelkedett: szeptember 7-én még 1 százalék alatt volt, két hétre rá pedig megközelítette az 1,4 százalékot. A csaknem negyven bázispontos emelkedés rendkívülinek számít ilyen időtávon” – hangsúlyozta Ötvös Mihály, a CIB Bank szenior deviza-üzletkötője. Az infláció szinten tartása érdekében lehet szükség a kamatemelésre. A tavaly júniusi Brexit-népszavazástól idén augusztus végéig 21 százalékkal gyengült a font az euróval szemben. „Emiatt drágult az import, ami inflációs hatással járt” – tette hozzá a szakember.

Az elmúlt években felértékelődött a devizapiacokon a jegybankok szerepe, ez érződik a font piacán is. Emellett fontos, hogy a Brexit miatti hatások egyelőre a vártnál gyengébbek a brit reálgazdaságban, de a kilépés kockázatai még jelen vannak

– mondta Saághy Pál, az Equilor Befektetési Zrt. devizaüzletágának vezető üzletkötője.

Az euró-dollár viszonylatban a szeptember 8-i 1,2036-es eurócsúcs óta erősödik a dollár, tegnap 0,5 százalékos növekedés után 1,1793-ig ment a kurzus. Ezzel együtt idén 12,4 százalékkal erősödött az euró a dollárral szemben. „Trendfordulóról még korai lenne beszélni, csupán korrekcióról van szó. Ebben a devizapárban az egyik legnagyobb kérdés most a Fed-kamatemelések körüli bizonytalanság. A piac 63 százalékos esélyt ad egy decemberi emelésnek, de már nem is az a lényeg, hanem a 2018-as várakozások. A Fed három részletben összesen 0,75 százalékos emelést valószínűsít, de a piac csak 0,3-0,35 százalékot tart reálisnak. Jelentős dollárerősödést az hozhatna, ha a piac a Fed prognózisát árazná ” – hívta fel a figyelmet Ötvös Mihály.

Európai szempontból az eszközvásárlásokkal kapcsolatos hírek mozgathatják az árfolyamot. Az Európai Központi Bank közölte, hogy idő kell a folyamatok értékeléséhez. Ötvös Mihály úgy látja, a Trump-rali kifulladása óta az Egyesült Államokból érkező olyan hírek, melyek szerint az adócsomag előkészítése jól halad, már nem győzik meg a befektetőket. „Csak konkrét intézkedések erősíthetik a dollárt” – hívta fel a figyelmet a deviza-üzletkötő.

A forint árfolyamát alapvetően a pozitív folyó fizetési mérleg és a kedvező fundamentumok, valamint a jegybank laza monetáris politikájának egymással ellentétes irányú hatásai mozgatják.

„Korábban előfordult, hogy a lengyel zlotyból a forintba menekültek a befektetők, akkor Varsónak az Európai Unióval voltak vitái. Most inkább ellentétes folyamatok játszódnak le a régiós devizapiacon, és inkább a lengyel devizát vásárolják. Ötvös Mihály szerint a magyar fizetőeszköz 305 forintig erősödhet az euróval szemben jövőre. A gyengülésnek szerinte nincs már nagy tere, 313-nál egy erős ellenállás húzódik, de 312,5 fölé nem várja a kurzust.

A hétfői swaptenderen a jegybank az általa biztosított többletlikviditást eddig nem látott szintre, 989 milliárd forintra emelte. Az euró-forint árfolyam hétfőn 311,5-ig ugrott, de tegnap délutánra visszajött 310,8-ig. „A forint euróval szembeni árfolyama viszonylag szűk sávban mozog, ebből csak a külső környezet jelentős változása esetén törhet ki. Ha az EKB agresszív eszközleépítésbe kezdene, vagy a vártnál hamarabb emelne kamatot, akkor akár 318 forintig is mehetne a kurzus, de ha ez elmarad, a 305–312-es sávban való oldalazás vár a magyar fizetőeszközre” – hangsúlyozta Saághy Pál.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.