Németország legnagyobb bankjának vezetője szerint az Európai Központi Banknak (EKB) véget kell vetnie a nagyon alkalmazkodó monetáris politikájának, az euró erősségétől függetlenül – írja a MarketWatch. A német Handesblatt által szervezett szerdai pénzügyi konferencián John Cryan, a Deutsche Bank vezérigazgatója azt mondta, hogy miközben az olcsó pénz segített az országoknak és bankoknak kilábalni a válságból, egyre nagyobb felfordulást okozott.
A bankvezér példaként hozta a fejlett országok rekordszintű ingatlanárait. Kiemelte: „úgy látszik, a tőzsde csak egy irányt ismer”, és e miatt „kialakuló buborékokat látunk a tőkepiac egyre több pontján, olyan helyeken, ahol korábban nem vártuk volna”.
A bankvezető is azt a Németország-szerte sokak által osztott elégedetlenséget hangsúlyozza, amely az EKB rendkívül nagylelkű monetáris politikája ellen irányul. Az Európai Központi Bank többek között negatív kamatot ad azokra a betétekre, amiket a bankok egy napra hagynak az EKB-nél.
Az erős euró ellenére véget kell vetni az olcsó pénz korszakának Európában
– jelentette ki Cryan, aki üdvözölte a Fed és az EKB jelzéseit, amely szerint fokozatosan véget vetnének a laza pénzügyi politikájuknak. A központi bankoknak ugyanakkor szerinte ki kell dolgozniuk egy középutat, amellyel elkerülhető a súlyos piaci veszteség.
A konferencián felszólaló Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter – aki szintén az EKB jelenlegi kurzusának kritikusa – a Deutsche Bank vezetőjéhez hasonlóan az EKB monetáris politikájának mielőbbi normalizálásának fontosságát hangsúlyozta.
Ahogyan azt a Világgazdaság korábban megírta, Az Európai Központi Bank alelnöke, Vitor Constancio ugyanakkor éppen úgy látja, a vártnál nehezebb feladatnak bizonyulhat az eurózóna inflációjának felpörgetése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.