A 2016-os 528 milliárd forintos jelzáloghitel-kihelyezés alapján tavasszal a K&H úgy becsülte, hogy az idei kihelyezés 600 milliárd forint lehet – s ez akkor optimista előrejelzés volt. Ebben tévedtünk – ismerte el Rajna Gábor, a K&H értékesítési vezetője, aki szerint az idei kihelyezés akár a 700 milliárd forintot is meghaladhatja.
Ugyanakkor a használt lakások esetében a tavalyi tranzakciószám megismétlődése lehet reális a bank szerint. Egyrészt egyre több az új lakás – 5004 épült az első félévben, ami 48 százalékkal több, mint egy évvel korábban -, másrészt a használt lakások esetében a tavalyi 40-ről 45 százalékra emelkedett a hitelfelvétel mellett megvásárolt lakások aránya. Ez azt jelzi, hogy az önerős (és befektetési céllal történő) vásárlások kifulladóban vannak.
Jelenleg minden hatodik jelzáloghitelt a K&H folyósít, az első hét hónapban 56,9 milliárd forintot helyeztek ki, ami harmadával magasabb, mint az egy évvel ezelőtti folyósított összeg. Az átlagos lakáshitel-összeg 8,8 millió a banknál – a válság előtt 6-7 millió volt az átlagösszeg -, az átlagos futamidő 16-18 év. A bank az igénylések 10 százalékát már online csatornákon fogadja. A K&H ügyfeleinek 56 százaléka maximum 1 éves kamatperiódusú hitelt választ, ebben változást hozhat a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL), ahol csak szeptemberben 4 milliárd forint értékű hitel iránt érdeklődtek az ügyfelek. Az MFL iránt érdeklődők átlagos összege 10 millió forint, azaz komolyabb összegre szerződnek, mint az átlagügyfél.
A bank megszerezte a 10 éves kamatperiódusú MFL-termék kínálatára is a minősítést, ám Rajna Gábor szerint a legkomolyabb kereslet a legrövidebb kamatperiódusra, a 3 éves termékre van. A korábban folyósított K&H hitelek 90 százaléka megfelelt az MFL-feltételeknek – mondta az értékesítési vezető a Világgazdaság kérdésére.
Rajna Gábor szerint a K&H 6,4 milliárd forintnyi támogatást folyósított a CSOK keretében – a bank a CSOK-igénylések nagyjából harmadához folyósít hitelt. A bank szerint továbbra is egyszerűsíteni kellene a CSOK-igénylést – túl sok papír kell, nagyon szűkek a határidők – és érdemes lenne elgondolkozni a regionális CSOK-kiírásokon. Közerlíteni kellene az 1-2 gyerekesek kedvezményét a 3 vagy többgyerekesek 10+10 milliós konstrukciójához – a banknál az ügyletek 13 százalékát teszi ki a 10 milliárdos CSOK-támogatás, értékben ugyanakkor 42 százalékot jelent. A kedvezményes lakás áfa kapcsán Rajna Gábor elmondta: az általuk finanszírozott nagy projektek esetében nem látnak megtorpanást – ezen cégek vélhetően tartani tudják a határidőket, rendelkeznek a szükséges munkaerővel. A költségvetés helyzete ma tartani tudná a kedvezményes áfát – mondta az értékesítési vezető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.