Megindult a felárazódás, úgymond lábon el lehet adni a telített irodaházakat, a kiskereskedelmi és a városi logisztikai ingatlanokat a befektetési alapoknak. A magyar piacon mostanra gyakorlatilag elfogyott a jó termék, de legalábbis közel sincs már annyi, amennyi elegendő lenne, ezért helyenként komoly árharcba bocsátkoznak egymással a vevők – tájékoztatta a Világgazdaságot Rábai György, a BDO Magyarország Hotel és Ingatlan Szolgáltató Kft. ügyvezetője. Nemrég például egy hotelnek alkalmas belvárosi századfordulós épület az irányárhoz képest 35 százalékkal többért cserélt gazdát.
Az új fejlesztés további kockázata, hogy a kivitelezőhiány és a megdrágult építési költségek hatására a projekt befagy, mert a megvalósítási költségek olyan mértékben emelkedtek meg, ami felemésztheti a potenciális profitot – mondta a befektetési tanácsadó cég vezetője. Jó minőségű, bérlőkkel megtöltött, eladó irodaházakra nemritkán már öt-hat vagy még több befektető áll sorban, magyar és külföldi egyaránt. Utóbbiak egyre többen és a magyarokat leköröző kondíciókkal pályáznak eladósorba került ingatlanokra. A legnagyobb forgalom továbbra is az irodapiacon tapasztalható, de a befektetők keresik a kiskereskedelmi és egyes logisztikai ingatlantípusokat is.
A csökkenő hozamszinttel párhuzamosan dráguló ingatlanok élénk vevői optimizmust jeleznek – véli a szakember, aki szerint a befektetési ingatlanpiac tipikusan a felárazódás jeleit mutatja. Az irodapiacon például az év eleji 6,75 százalékról egyes tranzakciók esetén előbb 6,5, mostanra meg már 6,25 százalékra csökkentek a hozamok. A jelenlegi árazás elsősorban befektetési éhséggel jellemezhető, és nem a korábbi tranzakciók áraiból kikövetkeztethető megalapozottsággal.
Temérdek pénz ömlik a piacra, miután egyes befektetési alapok hozamai kínálják a legjobb intézményesített hasznot, állampapírokat és bankbetéteket meghaladóan. A folyamatban lévő irodaház-fejlesztések távlati életképessége függ attól, hogy a bérlői oldal új belépői képesek-e feltölteni a létrejövő területeket, vagy a gyengébb minőségű épületekből az újakba költöznek a bérlők, azáltal, hogy nő a cégek irodabérletre elkölthető tőkéje. Ezen folyamatok egyes régebbi épületek leárazódását is eredményezhetik.
A keresleti piac most olyan, mint olajfolt a tengeren: valójában vékony, de szétterül, és mindenhonnan csak az látszik. Ez most annyit tesz, hogy kereslet csak a jó és jól pozicionált ingatlanokra meg a prémiumtermékekre van. Kiemelkedően keresettek, ezért felárazódtak a jól kiadott, modern, négyzetméterenkénti 14-16 eurós bérletidíj-szinten üzemeltethető irodaházak. Amiről alig esik szó, az a nem kevés eladhatatlan ingatlan, amelyekre továbbra sincs vevő.
Számottevő kockázati tényező a tervezett, sőt a kivitelezés alatt álló projektek egy részénél is a kivitelező cégeket sújtó szakemberhiány, ami miatt félbemaradt és csúszó határidős építkezésekre egyaránt van már példa. Akár kedvező jelnek is tekinthető, hogy helyenként már az osztrákokéval vetekedő volumenű jövedelemre tehetnek szert a szakemberek, villanyszerelők például 400-500 ezer forintos fizetésért is dolgoznak itthon. A növekvő munkabérek, egyéb költségek és elhúzódó fejlesztési időtartam visszaüthet a kivitelezési költségekben és a majdani bérleti díjakban, no meg a hozamszintekben – prognosztizálja Rábai György az összetett folyamatok eredőjét.
A befektetési piac legösszetettebb szegmense a hotelpiac, ahol a megtérülés elsősorban nem egy bérleti szerződés jövedelme alapján mérhető, hanem az élőmunka-igényes, nagyon rugalmas szemléletet igénylő üzemeltetéstől. A jelenlegi derűlátó szállodapiac ellenére emiatt viszonylag kevés a tranzakció, és azok minden esetben az adott szálloda sajátos és egyedi jellemzői alapján árazódnak be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.