Az euróövezet bankjai közel ezer milliárd euró értékű rossz hitelt halmoztak fel, ez egyebek között azért jelent problémát, mert visszafogja a hitelezést, csökkenti az alacsonyan tartott kamatok élénkítő hatását.
Az EKB, 2018. január 1-jétől számolva, két évet adna a pénzintézeteknek, hogy céltartalékot képezzenek nem teljesítő fedezetlen hiteleik 100 százalékára, és hét évet adna arra, hogy a teljes fedezett hitelállományra is céltartalékot képezzenek.
Az intézkedés azonban nem érinti a közel ezer milliárd euró értékű már felhalmozott rossz hitelt, az EKB célja az, hogy a nem teljesítő hitelek további halmozódását megakadályozza.
Az euróövezetben a pénzintézetek átlagosan a nem teljesítő hiteleik 45 százalékára képeztek tartalékot az idei első negyedév végére. Az új szabályok különösen a magas rossz hitelaránnyal rendelkező olasz, görög és ciprusi bankokat érinthetik érzékenyen.
Az EKB tervezete szerint fontos a fokozatosság a nemkívánatos sokkhatások elkerülése érdekében, a teljesítés megvalósulását felügyelőbizottságok követnék nyomon, a bankoknak legalább évente kellene jelenteniük a teljesítés aktuális állapotáról és a meghatározott szabályoktól való eltérésekhez magyarázatot kellene fűzniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.