Részvényei felaprózásáról dönthet november 8-i közgyűlésén az Alteo. Amint az előterjesztésben is olvasható, a lépés jellemzően forgalom- és likviditásnövelő, főleg, ha olyan időszakban következik be, amikor a cég stabilan, jól teljesít. További pozitív hatása, hogy a felaprózást követő alacsonyabb árfolyam „kereskedhetőbbé” teszi a részvényt a kisbefektetők számára. Ezért az igazgatóság javasolja a közgyűlésnek az „A” sorozatú, egyenként 100 forint névértékű dematerializált törzsrészvények nyolcadolással történő, egyenként 12,5 forint névértékű dematerializált törzsrészvénnyé való átalakítását. Az átalakítás következtében 1 darab 100 forint névértékű törzsrészvény helyébe 8 darab, egyenként 12,5 forint névértékű törzsrészvény lép. Az „A” részvénysorozat össznévértéke változatlan marad. A részvények felosztását december 31-ig tervezik megvalósítani, s előreláthatólag 2017. december 15-i értéknappal.
A hazai tapasztalatok azt mutatják, hogy a splitet követően az esetek többségében a forgalom növekedésével együtt a részvény árfolyama is jelentősen emelkedett – mondta a Világgazdaságnak Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője. Hozzátette: mégsem árt az óvatosság, mert a piac egy lassan kilenc éve tartó emelkedő trendben van.
Az Equilor a befektetői blogján közölt összeállítást az itthoni részvényfelaprózásokról. Nos, a blue chipek (OTP – 2002, Richter – 2013) esetében rendre bejött a várt forgalom- és árfolyam-emelkedés, és egyelőre a frissen felaprított Mol is jól teljesít. Ám a kispapírok vegyes képet mutatnak. Az FHB esetében 2005-ben volt split, s a következő három hónapban 19,1 százalékkal emelkedett a részvény árfolyama, mellyel felülteljesítette a BUMIX index 16,5 százalékos emelkedését.
A Pannergy részvényeit 2007-ben darabolták, s 3 hónappal később 0,1 százalékkal volt alacsonyabb szinten az árfolyama, igaz, a BUMIX index ennél némileg nagyobb mértékben, 0,9 százalékkal esett vissza. Ugyanakkor az Állami Nyomda árfolyama 2008-ban a felaprózást követően 33,8 százalékkal esett – de ezt a válság számlájára írhatjuk. Az is látható tehát, hogy fontos a jó időzítés.
Az Alteo közgyűlésén napirendre tűzik a cégstruktúra átalakítását is. A javaslat szerint kiszervezik a villamosenergia-kiskereskedelmi üzletágat az Alteo Energiakereskedő Zrt.-be. A Sinergy Kft. alatti főbb operációkat átszervezik az Alteo Nyrt.-be, így a holdingközpont a csoport legfőbb foglalkoztatója, s egyedileg is nyereséges profitcentruma lesz a csoportnak. A fűtőerőműveket összeolvasztják, amivel jelentős adminisztrációt és költségeket spórolnak. A szélerőművek egyesülése azért észszerű, mert a finanszírozó bankjuk ugyanaz, és a hitelek is gyakorlatilag össze vannak kötve. Hasonló okból célszerű a depóniagázt hasznosító erőművek egyesülése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.