Bár jó sok bankpapírtól megszabadultak a kisbefektetők augusztusban, a háztartások részvényállománya még így is nőtt és újabb rekordot döntött. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a nyolcadik hónap végén már 456 milliárd forintnyi hazai tőzsdei részvény volt a háztartások értékpapírszámláin, ebből 306,1 milliárd forintot tettek ki a nem pénzügyi vállalatok értékpapírjai, 138,2 milliárdot a banki és 11,7 milliárdot az egyéb szektorok által kibocsátott részvények.
A kisbefektetők 21,1 milliárd forintnyi részvényt adtak el augusztusban, az árfolyamok emelkedésén 31 milliárdot kerestek. A nem pénzügyi vállalatok részvényeit még augusztusban is vásárolták a háztartások, a nagy eladások a bankpapíroknál jelentkeztek, a lakosság 24,6 milliárd forintnyitól vált meg. Ebből az egyik jelentős tétel FHB-részvény lehetett, csaknem 20,1 millió darab részvényt ajánlottak fel a befektetők 533 forintos árfolyamon a TakarékBanknak, a 10,7 milliárd forintos ügylet augusztus 7-én teljesült. Emellett a 10 ezer forintos lélektani határt egy évtized után ismét átlépő OTP is sok kisbefektetőt profitrealizálásra ösztönözhetett. Aki maradt, az sem járt rosszul, augusztusban ugyanis 12,3 milliárd forintnyi árfolyamnyereség keletkezett a hazai bankok részvényein.
A nem pénzügyi vállalatok részvényei is jó befektetésnek bizonyultak, 17,3 milliárd forint árfolyamnyereséget hoztak egy hónap alatt. A Mol például több mint 7 százalékot emelkedett a hónap során, a Magyar Telekom pedig 5 százalékot szedett magára. Igazán sokat azonban az egyéb szektorok részvényein kerestek a háztartások. A júliusi 9,8 milliárdról 11,7 milliárd forintra ugrott a náluk lévő állomány, nagyrészt az 1,4 milliárd forintnyi árfolyam-emelkedésnek köszönhetően. Ebbe a kategóriába tartoznak egyébként a CIG Pannónia részvényei is, amelyek több mint 20 százalékot raliztak augusztusban.
A háztartások számláin augusztus végén 9091,1 milliárd forintnyi értékpapírt tartottak nyilván, ami történelmi rekord. A kisbefektetőknél lévő állampapírok állománya tovább nőtt 4697,9 milliárd forintra, a nettó vásárlás 15,4 milliárd forint volt. A banki kötvények állománya tovább zsugorodott a lakosságnál 76,5 milliárd forintra, a befektetési alapoké pedig 3834,1 milliárdra csökkent.
Az alapok összességében véve pozitív hozamot termeltek, a háztartások azonban a pénzpiaci alapokból a lenullázódott hozamok miatt folyamatosan adják el a befektetési jegyeiket. Pénzpiaci alapokban már alig 400 milliárd forintjuk volt a háztartásoknak augusztus végén, a többi befektetési alap állománya viszont növekszik: 3432,8 milliárd forint volt ugyanebben az időpontban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.