Az EHEP (Első Hazai Energia-Portfólió Nyrt.) megismételt rendkívüli közgyűlésén, szeptember 26-án végre elfogadták a felelős társaságirányítási (FT) jelentést, melynek hiánya miatt júliusban a tőzsdeüzemeltető 300 ezer forint pénzbírsággal sújtotta a társaságot. Az ügy pikantériája, hogy az 569 512 szavazatból mindösszesen 18,103 ezer szavazatot képviseltek, vagyis 3,18 százalékos részvétel mellett fogadták el az FT-jelentést.
Két nagytulajdonosa is van az EHEP-nek. Az egyik a közel 40 százalékos Dunaújvárosi Vagyonkezelő Zrt. (DVG), mely azután került kitüntetett helyzetbe, hogy a másik nagytulajdonos, a szintén közel 40 százalékot birtokló Buda-Cash Brókerház felszámolója valamilyen oknál fogva nem tudott eleget tenni a tulajdonosi megfeleltetésnek. Így ez a pakett is az 5 százalék alatti tulajdonosok között szerepel a nyilvántartásban.
A DVG képviselője mindig kötött mandátummal érkezik az EHEP közgyűléseire, s tavaly nem fogadták el a 2015-ös éves beszámolót, emiatt 4 millió forintos büntetést fizetett a társaság. Az idei évi rendes közgyűlésen, áprilisban ugyan a 2016-os éves beszámoló csont nélkül átment, de az FT-jelentést elkaszálta a DVG. Ennek pótlására a július 4-i rendkívüli közgyűlésen sem került sor. A DVG most szeptemberben sem szavazta meg az FT-jelentést, ám azzal, hogy képviselője távol maradt a közgyűléstől, lehetőséget teremtett arra, hogy a kisrészvényesek mentsék a helyzetet, s megóvják a társaságot egy komolyabb büntetéstől.
A DVG a nem szavazatokkal a fenntartásait fejezi ki, ugyanakkor konstruktív javaslat nem érkezett a részükről. Az alaptőke leszállítására júliusban egyébként rábólintottak, amelyre azért volt szükség, mert a tavalyi veszteség hatására a társaság saját tőkéje a jegyzett tőke kevesebb mint kétharmadára csökkent. A részvényszám változatlan marad, a névérték azonban 363 forintról 224 forintra változik.
Jelenleg a társaság egyetlen tevékenysége a portfóliókezelés. Magyar részvények és állampapírok, illetve külföldi tőzsdei papírok képezik a portfóliót. Amennyiben a rendelkezésre álló eszközökkel hosszú távon nem végezhető nyereségesen a portfóliókezelés, akkor a menedzsment fontolóra veszi a végelszámolás lehetőségét is. A hét végén közzétett féléves jelentés szerint az adózás előtti „eredmény” 16,72 millió forint veszteség volt az idei első fél évben, ami nagyobb, mint a tavalyi év első hat hónapjának 12,29 millió forintos mínusza.
A vezetőségi jelentés azt is kiemelte, hogy a társaság jelenlegi likviditási helyzete, amennyiben nem történik változás, jövő március–április hónapig teszi lehetővé a folyamatos működést a jelenlegi költségek mellett. Bár javíthat a társaság helyzetén, ha a Buda-Cash felszámolása során a korábban benyújtott hitelezői igényre valamennyi forrás befolyik, illetve a társaság vezetősége a 4B Vagyonkezelő Zrt.-ben meglévő részesedését is megpróbálja értékesíteni a többi tulajdonosoknak. De mindkét esetben nagy a bizonytalanság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.