BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincsenek felkészülve a pénzintézetek a nyílt bankolásra

A PwC új felmérése szerint kevés bank készült fel az Európai Unión belüli pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó módosított irányelv (PSD2) 2018 januárjában esedékes hatályba lépésére. Nyár elején a bankok 38 százaléka még csak az új irányelv várható hatásait kezdte el felmérni, ekkor mindössze 9 százalékuk tartott a PSD2 által előírt új követelmények bevezetésénél.

A 2017 első felében készített felmérés tanúsága szerint a banki felső vezetők kétharmada arra számít, hogy a PSD2 – más szabályozásokkal kölcsönös összefüggésben – vállalata valamennyi tevékenységét érinti majd. Ugyanakkor csak 9 százalék számolt be arról, hogy cége már az implementációs fázisnál tart a PSD2-re való felkészülésben – derült ki a PwC legújabb felméréséből.

Egyenlő versenyfeltételek a pénzforgalmi szolgáltatások területén

A PSD2 bevezetésével a jogalkotók egyenlő versenyfeltételeket kívánnak teremteni mind az új, mind a hagyományos piaci szereplők számára, ösztönözve a versenyt és az innovatív pénzforgalmi szolgáltatások elterjedését.

A módosított irányelv alapján az európai bankoknak biztonságos módon hozzáférhetővé kell tenniük ügyfeleik adatait, és idővel harmadik felek számára is hozzáférést kell biztosítaniuk ügyfélszámláikhoz.

A PSD2 a nyílt bankolás (open banking) korszakának kezdetét jelzi, amelyben a pénzügyi technológiai szolgáltatást nyújtó (fintech) cégek, a kereskedők, és akár a távközlési vállalatok is gyökeresen átalakíthatják a pénzforgalmi szolgáltatások piacát – írja a közlemény.

Forrás: shutterstock

2018 januárjában lényegében megszűnik az ügyfélszámlákkal kapcsolatos információkra és a pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó banki monopólium. Biztató jel, hogy a PwC által megkérdezett pénzintézetek szinte mindegyike (94 százalék) valamilyen módon foglalkozik már a PSD2-vel, és három bankból kettő úgy nyilatkozott, hogy a PSD2-t stratégiai pozíciójának megváltoztatására kívánja felhasználni.

A PSD2 bevezetése összetett, számos felet érintő folyamatnak ígérkezik. Sok bank számára önmagában is kihívást jelent, hogy 2018-ra megfeleljen a követelményeknek, de nem ez lesz az egyetlen előttük álló probléma – magyarázza Kerekes Antal, a PwC Magyarország technológiai tanácsadásért felelős cégtársa. Szerinte a bankoknak megfelelő stratégiai választ kell találniuk, ha nem akarják, hogy a pénzügyi szolgáltatások terén betöltött közvetítő szerepüket harmadik felek ügyfélorientáltabb megoldásai vegyék át. Elemezniük kell a formálódó pénzforgalmi szolgáltatási környezetet és új szolgáltatási bevételi lehetőségeket kell találniuk, amit a legtöbb bank még nem tett meg – tette hozzá a szakember.

A bank mint platform-aggregátor

Felmérésünkben arra kértük a bankokat, hogy rangsoroljanak négy kialakulóban lévő üzleti modellt. A válaszadók 50 százaléka arra törekszik, hogy bankja a pénzforgalomhoz kötődő különböző rendszereket és folyamatokat összefogó szolgáltatóvá (úgynevezett platform aggregátorrá) váljon, ami egy olyan nyílt platform kifejlesztését feltételezi, amely lehetővé teszi, hogy a partnerek termékeiket és szolgáltatásaikat a bank kínálatába integrálják, illetve a bank szabványos hozzáférésének (API) és adatainak felhasználásával új termékeket és szolgáltatásokat hozzanak létre – írja a felmérés.

https://www.vg.hu/penzugy/parlament-ele-kerult-fintechrol-szolo-torveny-2-629327/

Nagy Ádám Gusztáv, a PwC Magyarország technológiai tanácsadásért felelős menedzsere hangsúlyozta, azok a bankok, amelyek képesek ezt megvalósítani, jelentősen erősíthetik piaci pozíciójukat.

Reálisan azonban csak néhány nagybanktól várható, hogy valóban hatékony partner-ökoszisztémát épít ki. Úgy véljük, hogy amíg nem alakul ki egy közös európai API szabvány, kevés harmadik fél lesz hajlandó több bankhoz csatlakozni

– tette hozzá. Szerinte egyértelmű, hogy a nyílt bankolásra való áttérés során a pénzintézeteknek szigorú, a piaci pozíciójukra és versenyelőnyeikre is kiterjedő önértékelést kell végezniük.

A jelentés részeként a PwC számos, a PSD2 hatékony és eredményes bevezetése érdekében követendő lépést határozott meg.

A felmérés talán legfontosabb megállapítása, hogy a bankoknak be kell vonniuk felső vezetésüket a nyílt bankolásra adott stratégiai válasz kidolgozásába.

Jelenleg a stratégiai megfontolások gyakran csak az IT és az üzemeltetési részlegek PSD2 megfelelési projektjeinek melléktermékeként merülnek fel. A PSD2 messzemenő hatását tekintve az ilyen hozzáállást tanúsító bankok elmulasztják a lehetőséget, hogy a nyílt bankolás új világában jelentős szerephez jussanak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.