BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

„Az alvó részvény állapota már a múlté”

Tibor Dávid, a Masterplast Nyrt. igazgatóságának elnöke a Világgazdaságnak adott interjúban arról beszélt, hogyan készül a cég az építőipari konjunktúra utáni időszakra, miként válnak a csomagolóipar beszállítójává, és hogyan értékelhető az idén bevezetett új működési struktúra.

Rég látott kedvező helyzetben van az építőipar, még évekig kitarthat a konjunktúra. Hogyan profitál ebből a Masterplast?

Az építőipar felfuttatására hozott intézkedések, mint amilyen a CSOK, az 5 százalékosra csökkentett lakásáfa, illetve több EU-s gazdaságfejlesztési támogatás, egyszerre fejti ki a hatását egy olyan piacon, ahol az elmúlt tíz év nagy részében alacsony kereslet volt jellemző, több projektet elhalasztottak, nem épült elegendő lakóingatlan. Most viszont fordított a helyzet, az elmaradt beruházások egyszerre realizálódnak, az ingatlanok befektetésként is vonzó célponttá váltak, az építőipar több évre elegendő megrendelést kapott. A gyártók többsége, így a Masterplast, képes teljesíteni a nagyobb megrendeléseket. A kivitelezők viszont láthatóan szakemberhiánnyal küzdenek, több projekt csúszik, ami önmagában nem lenne probléma, viszont az ingatlanberuházókat sürgeti az idő, mert csak 2019 végéig él a kedvező áfakulcs. A következő évtől, az elméletileg 27 százalékra visszaemelt kulcs hatására ingatlanár-emelkedéssel és ennek nyomán keresletcsökkenéssel kalkulálunk.

Tibor Dávid cégalapító jövőre újabb akvizíciókkal számol
Forrás: Móricz-Sabján Simon

Hacsak meg nem hosszabbítják az említett határidőt.

Igen. Bár hozzáteszem, a Mas-terplastnak ugyan Magyarország a fő piaca, de az árbevétel csupán kicsivel több, mint harmada „hazai”. A közép-európai régióban a következő két-három évben stabil konjunktúrára számítunk, ez az időszak alkalmas arra, hogy tevékenységünket bővítve fejlesszük ipari divíziónkat. Mindkét nagy gyártóegységünkben, Szabadkán és Kálon is rendelkezünk csomagoló- és feldolgozóipari terméket előállító kapacitással. Az építőiparral összevetve ebben a szegmensben sokkal kiszámíthatóbb a kereslet alakulása, elsősorban emiatt döntöttünk az ipari irányú tevékenység bővítése mellett. Kálon habfóliát, üvegszövetet, valamint szárazépítészeti profilokat gyártunk, ott fogjuk elsősorban növelni az ipari termelés arányát.

Kiszámíthatóbb kereslet mellett jóval kisebb az állami szabályozás miatti kockázat is.

A feldolgozó- és a csomagolóipar tiszta versenypiacnak tekinthető, az állami szerepvállalás, befolyás kevésbé meghatározó. Az építőiparban viszont igen; de hozzá kell tenni, hogy az állami beavatkozás valamennyi eszköze pozitív ösztönzésként értékelhető.

Hogyan kezelik a teljes régiót érintő munkaerőhiányt?

A probléma Magyarországon talán azért kap kiemelt figyelmet, mert az utóbbi tizenöt évben inkább a munkaerőbőség volt jellemző. Esetünkben a káli gyárunkat érinti komolyan ez az általános probléma, Heves megyében több új beruházás is indult, még tovább növelve a keresletet a szakemberek iránt. Szerbiában számos magyar nemzetiségű dolgozónk van, nem EU-tagországként a munkaerő-elvándorlás ott kevésbé jellemző. Összességében jövőre az alkalmazottaink száma ezer fő fölé nő. Szabadkán a múlt hónapban indítottunk új fejlesztési programot, jelentős kapacitásbővítéssel, magas minőségű, az ipari megrendelők számára is megfelelő termékek gyártásával.

Korábban bejelentették, hogy növelni szeretnék a vállalat tulajdonosai közt a közkézhányad arányát. Ezt hogyan valósítanák meg?

A Masterplast egy hat éve tőzsdén jegyzett vállalat. Úgy látjuk, idén jött el a várt áttörés, prémiumkategóriás lett a részvény, a cég folyamatosan jó eredményeket szállít, és a papírjai birtokában az építőipari konjunktúrából profitálni lehet. Ennek hatására egyértelműen megnőtt a befektetői figyelem, érdemi a forgalom, az alvó részvény állapota már a múlté. Az alapító tulajdonosok közép- és hosszú távon szeretnék tulajdoni hányadukat 50 százalék alá csökkenteni, a részvények eladásának ütemezéséről a következő hónapokban döntünk.

Szakmai befektető érkezésével kalkulálnak?

Több érdeklődő jelezte szándékát, de olyan ajánlatról, amely rövid távon realizálódhat, nincs tudomásunk. A Masterplast viszont meg fog jelenni a régióban szakmai befektetőként, több akvizíciós célpontot vizsgálunk. Bízom benne, hogy jövőre már konkrét eredményekről számolhatunk be.

Hogyan értékeli az év elején átalakított működési struktúrát?

Alapítótársammal, elnöki és alelnöki pozíciókban, a középtávú stratégiára fókuszálunk, a napi operatív ügyekért Piry László vezérigazgató felel. A lépés egyik eredményeként több fejlesztési tervet tudunk kidolgozni és több akvizíciós célpontot felkutatni. Számos olyan jövőbeni projekttel dolgozunk, amelyek már középtávon hozzájárulhatnak a vállalat növekedéséhez. Úgy gondolom, akkor járunk jó úton, ha felkészülünk az építőipari konjunktúra utáni időszakra, amelynek kulcseleme az ipari divízió fejlesztése. Sokat tanultunk a 2008-as válságból, és egy esetleges következőre már diverzifikáltabb működéssel tudunk felkészülni.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.