Egyre fontosabb az embereknek az öngondoskodás, ez látszik a biztosítók mérlegéből. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint a harmadik negyedév végén már 2747,4 milliárd forint volt a biztosítók mérlegfőösszege, 72 milliárd forinttal több, mint az év végén, és ez újabb történelmi csúcsnak is számít. Az életbiztosítási tartalékok gyorsan híznak, ami annak is köszönhető, hogy az életbiztosítások, azon belül pedig a nyugdíjbiztosítások népszerűsége töretlen.
Szeptember végén az összes életbiztosítási tartalék összege megközelítette az 1900 milliárd forintot. Ennek döntő része – csaknem 1240 milliárd forint – unit linked (befektetési egységhez kötött) életbiztosításban volt, de a hagyományos biztosítások volumene is gyarapodott, és megközelítette a 657 milliárd forintot. A hagyományos életbiztosításokban lévő megtakarítások mennyisége hosszú időn át csökkent, a fordulatot az adókedvezménnyel támogatott nyugdíjbiztosítások megjelenése hozta el, 2014 óta ha lassan is, de hízásnak indult az állomány. Míg azonban a unit linked biztosításokban elhelyezett megtakarítások mennyisége folyamatosan újabb csúcsokat dönt, a hagyományos életbiztosításoknál még nincs veszélyben a tíz évvel ezelőtti historikus rekord.
A negyedik negyedévben persze közelebb kerülhet a tartalék volumene a mindenkori csúcshoz. Ez az időszak ugyanis hagyományosan erős az életbiztosítási piacon. Az adókedvezmények miatt nagyon sok egyszeri befizetés történik az év utolsó heteiben, de az új életbiztosítások kötését ösztönző akciók is ilyenkor a legerősebbek. Tavaly például több tízezer forintos ajándékokkal vagy több százezer, sőt több millió forint értékű nyereményekkel igyekeztek rávenni a biztosítók az embereket új életbiztosítások megkötésére.
A nem életbiztosítások tartalékai viszont hagyományosan mindig az első negyedévben vannak a csúcson, és az utolsó negyedévben a mélyponton. Ennek hátterében az áll, hogy vannak éves vagy féléves gyakoriságú díjfizetést választó ügyfelek, akiktől az év második felében már folyik be pénz. A kárkifizetések viszont ebben az időszakban is folyamatosak, emiatt csökken a tartalék. Az idén azonban a harmadik negyedév végéig másképp történt. Szeptember végén 518 milliárd forint fölött volt az egyéb (vagyis nem élet-) biztosítások tartaléka, ami történelmi csúcsnak számít. Igaz, június óta már csak minimális mértékben, 1 milliárd forinttal nőtt az állomány.
A biztosítók egyébként továbbra is jelentős finanszírozói az államnak. A náluk lévő államkötvény-állomány lassan megközelíti az 1100 milliárd forintot. A negatív kamatozású diszkontkincstárjegyet viszont más intézményi befektetőkhöz hasonlóan a biztosítók portfóliókezelői sem kedvelik, az állomány rohamosan csökken, már a 60 milliárd forintot sem éri el, vagyis hatéves mélyponton van. Ezek helyett inkább részvényeket vagy befektetési alapokat tartanak a biztosítók vagyonkezelői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.