Jelentős korrekciót hozhat a világ tőzsdéin a munkaerőpiac telítettsége – állítják a szakértők. A fejlett világban 30-40 éves mélyponton van a munkanélküliség, a bérek viszont eddig nem nőttek látványosan. A feszes munkaerőpiac a szakértők szerint bérinflációhoz és azon keresztül általános dráguláshoz vezethet, igaz, a technológiai hatás ezt valamelyest kiegyenlíti. Sok munkáltató ugyanis a robotizációval képes a munkavállalók egy részét helyettesíteni. Az elmúlt évtizedekben a kelet-közép-európai és az ázsiai régióból sok munkavállaló bekerült a globális termelésbe, de az innen érkező tartalékok is kezdenek elfogyni.
Emiatt elkerülhetetlennek tűnik a bérek emelkedése, és ez a részvénypiacra is hat. „A részvénypiaci emelkedést megfordíthatja, hogy a historikus összehasonlításban igen magas profitrátát idővel csökkentik majd az emelkedő bérek. Az Egyesült Államokban a vállalati szektor összes költségének 60 százaléka bérköltség” – hívta fel a figyelmet Móricz Dániel. A Hold Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a jelenség a hazai tőzsdei cégeknél is megfigyelhető, de kisebb mértékben, mint a tengerentúlon.
A magyar börzén lévő vállalatok nem reprezentálják olyan jól a teljes gazdaságot, mint az Egyesült Államokban. Emellett hazai sajátosságok is szerepet játszanak abban, hogy a 13-14 százalékos hivatalos béremelkedési ütem valójában ennél kisebb, 5-10 százalékos teljes bérköltség-növekedést okoz a vállalati szektornak. Ez nem olyan jelentős, figyelembe véve a gazdaság 6-7 százalékos nominális növekedési ütemét. Magyar sajátosság, hogy sok kisvállalkozásnál részben a feketén fizetett pénzek legalizálódnak a minimálbér emelésének hatására, másrészt a szociális hozzájárulási adó jelentős mértékben csökkenti a vállalatok költségnövekedését
– tette hozzá Móricz Dániel. Szerinte a bérköltségek itthon még nem veszélyeztetik a nagyobb tőzsdei cégek profitabilitását.
Világviszonylatban a gazdasági növekedés, az alacsony infláció és a nyomott kamatkörnyezet most ideális a részvénypiacoknak. „Amikor a munkaerő elfogy, és béreket kell emelni, az az infláción keresztül kamatemelésekhez vezethet. Egy-két éven belül az infláció 1 százalékponttal is emelkedhet, ami a profitmarzsok csökkenését eredményezi, és a részvények árfolyamának gyengüléséhez vezethet. Ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy a tőzsdéken a következő egy-két évben alaposabb korrekció jöjjön, ami várhatóan az Egyesült Államokból indul majd ki” – tette hozzá Móricz Dániel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.