Az utóbbi egy évben szerénynek mondható a vezető európai tőzsdeindexek emelkedése az amerikai mutatókhoz képest – állapítja meg a számokat elemezve a Bloomberg. Tizenkét hónap leforgása alatt az S&P 500 index 22,5 százalékkal emelkedett, míg a vezető német tőzsdemutató, a frankfurti DAX csak 14, a brit FTSE 100 pedig 6 százalékkal. A különbség akkora – vélik a hírügynökség szakértői –, hogy a térség tőkepiaca egyfajta menekülőzónává válhat, ha megindul a korrekció a világ tőzsdéin.
Az indexek mozgását a különböző értékeltségi mutatók is alátámasztják. A 14 napos relatíverősség-index indikátor (RSI) szerint a legnagyobb euróövezeti vállalatok részvényeinek változását lekövető Euro Stoxx 50 kivételével a vezető indexek már mind a túlvett tartományban vannak, vagyis az amerikai, a japán és a feltörekvő piacokon is meghaladta az emelkedés mértéke a várakozásokat. Az egyik legfontosabb mérőszám, az árfolyam/nyereség (P/E) értékelés alapján is szembetűnő a különbség, az S&P-vállalatok átlagos rátája 18 fölé került (2002 óta nem volt ilyen magas), míg a hatszáz európai részvényt összesítő Stoxx Europe 600 esetén a mutató alig haladja meg a 15-ös értéket. Ennél is nagyobb eltérés látszik a részvényárakat a könyv szerinti értékekkel összehasonlító mutatóban: míg az európai papírokkal kétszeres, addig a vezető amerikai cégek részvényeivel 3,4-szeres áron kereskedtek 2018 első heteiben.
Érdekesség, hogy a makrogazdasági adatok viszont ellentétes képet mutatnak: a beszerzésimenedzser-index Németországban 67 ponton áll, az eurózónában 62-n, míg az Egyesült Államokban csupán 55-ön. Kontinensünkön a munkanélküliségi ráta 2009 óta nem volt olyan alacsony, mint tavaly novemberben (8,7 százalék). Mike Bell, a JPMorgan globális stratégája szerint a kedvező kamatszint, a magas foglalkoztatottság erősíti a befektetői bizalmat, növeli a vállalati profitokat, így az európai részvényárak emelkedésére számít 2018-ban.
Az év első felében semmiképp nem várunk jelentős korrekciót a nemzetközi részvénypiacokon
– mondta a Világgazdaság kérdésére Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője, aki úgy véli: ha mégis csökkenésnek indulnának a részvényárfolyamok, akkor a folyamat a legvalószínűbb forgatókönyv szerint az Egyesült Államok piacán kezdődne meg. Kérdés, mi lehet majd a kiváltó ok. Globális válsághoz vezethet az észak-koreai helyzet, ugyanakkor egy amerikai belpolitikai krízis nagyobb visszaesést elsősorban a helyi részvénypiacokon okozna.
Blahó egyetért abban, hogy az európai részvények alulárazottak amerikai szektortársaikhoz képest, de kontinensünk akár egy év alatt is felülteljesítővé válhat. Ennek hátterét többek között a monetáris politika fogja meghatározni: ha az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatemelései folytatódnak, az Európai Központi Bank meghosszabbítja a kötvényvásárlási programját.
A Raiffeisen elemzője arra is figyelmeztetett, hogy a részvénypiaci visszaesés idején az amerikai nagybefektetők (nyugdíjpénztárak, befektetésialap-kezelők, bankok) igyekeznének „megvédeni” a hazai kitettségeiket, és az ehhez szükséges forrást részben az európai pozíciók csökkentésével finanszíroznák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.