Az amerikai gazdasági kilátásokat támogatják a várható fiskális intézkedések. Az adóreformokkal kapcsolatos várakozások mellett a 2018. márciusi kamatemelés esélye is megnőtt, az intézkedések azonban várakozásunk szerint csak a Fed által is jelzett kamatemelések időzítésére hathatnak ki. Mindez a dollár erősödését támogathatja az év első hónapjaiban. Eközben az Atlanti-óceán európai oldalán az olasz választás okozhat leginkább fejtörést a befektetőknek, átmenetileg nyomás alatt tartva az euró árfolyamát.
Bár a globális likviditástöbblet 2018 egészében még tovább emelkedik, az Európai Központi Bank (EKB) alacsonyabb volumenű és a japán jegybank folytatódó eszközvásárlásai mellett idén is fontos szerep jut a jegybankári kommunikációnak. Ez az euró-dollár árfolyam viszonylatában is fordulatot hozhat a nyári hónapokban: az EKB-nál egyre inkább előtérbe kerülhet a kötvényvásárlások leállítása és az első kamatemelés.
Ahogy korábban a Fednél is láthattuk, a dollár erősödése több mint egy évvel megelőzte az első Fed-kamatemelést, amelynek tényleges bejelentése már másodlagos volt 2015 végén. Az is láthatóvá vált 2017-ben, hogy az eurózóna tizenkilenc országának tagjaiból álló monetáris döntéshozó testület nagyon megosztott az EKB programját illetően. A szigorítást támogató iránymutatás felerősödését várjuk, jóllehet az EKB kormányzótanácsában jelentősebb változások csak 2019-ben jönnek majd. Mario Draghi elnöki mandátuma is 2019 októberéig szól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.