Az EY is figyelmeztette a fogyasztókat az elsődleges kriptovaluta-kibocsátások (ICO) veszélyeire, miután a Magyar Nemzeti Bank (MNB) december végén már rámutatott: a befektetők akár teljes egészben elveszíthetik befektetett tőkéjüket, ha a kockázatos és szabályozatlan ICO-k során saját kibocsátású kriptodevizákat, úgynevezett tokeneket vásárolnak.
Az ICO célja, hogy a szervezők saját kriptopénz kibocsátásával szerezzenek tőkét projektjük finanszírozásához. A befektetők azonban a pénzükért cserébe nem tulajdonrészesedést kapnak, hanem úgynevezett tokeneket. A rendkívül spekulatív befektetésnek számító tokenek ára ingadozó, és értékesítésük sem könnyű, hiszen nem likvid a másodlagos piac. Az MNB arra is figyelmeztetett, hogy az ICO-ba fektető ügyfeleket nem védik az uniós vagy a magyar garanciaintézmények sem.
Mivel a befektetők/támogatók a tokenekért nemcsak hagyományos pénzzel, hanem Bitcoinnal vagy Etherrel is fizethetnek, az ICO-szervezők gyakran válnak hekkertámadások áldozatává. Az EY 372 kibocsátást vizsgált meg, amelyekben összesen 3,7 milliárd dollár (vagy ennek megfelelő Bitcoin, Ether) gyűlt össze, ennek több mint a tizede, 400 millió dollárnyi érték került hekkerekhez. A tanulmány a kriptodeviza-mánia hónapjai alatt készült, érdekes azonban, hogy a tőzsdéken csak akkor kezdtek igazi szárnyalásba a kriptopénzek, amikor a sikeres ICO-kból már kifogyott a lendület: míg tavaly júniusban a kibocsátások 90 százaléka volt sikeres, novemberben már csak 25 százalékuk.
Paul Brody, az EY blokklánc globális technológia fejlesztési vezetője mindezt azzal magyarázta, hogy egyszerre túl sok ICO szerveződött, a mögöttes üzleti tartalom vagy a projektek színvonala pedig visszaesett. Pedig amikor jól ment a szekér, sok befektető rekordgyorsasággal öntötte a pénzt ebbe a kockázatos befektetésbe, a legsikeresebb tokenkibocsátások idején 300 ezer dollárnyi befektetés érkezett másodpercenként. Az ICO-k rangsorában az Egyesült Államok vezet, ahova 1 milliárd dollárnyi befektetői tőke érkezett, az orosz és a kínai szervezőkhöz pedig 300-300 millió került az elmúlt egy év során.
Tilalom a Nordea dolgozóinak
A Nordea Bank AB február 28-tól kezdve megtiltja munkavállalóinak, hogy Bitcoinnal vagy egyéb kriptodevizával kereskedjenek – írja a Bloomberg a legnagyobb skandináv pénzintézet szóvivőjét, Afroditi Kellberget idézve. A bank azon munkavállalói, akik korábban már fektettek Bitcoinba, megtarthatják a birtokukban lévő kriptodevizákat. A Nordea a harmadik negyedév végén mintegy 31 500 főt alkalmazott. A Danske Bank közben hasonló lépést tett: a dán pénzintézet a rendszer „átláthatatlansága és éretlensége miatt szkeptikus a kriptodevizákkal kapcsolatban”, és szintén azt tanácsolja a munkavállalóinak, hogy ne kereskedjenek velük – mondta a bank szóvivője, Kenni Leth. A Danske hivatalos tiltást egyelőre nem vezetett be, előbb elemzi a helyzetet. | V. A.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.