A tervek szerint az idén is kibocsát a Magyar Nemzeti Bank (MNB) olyan forgalmi érmét, amely a készpénzforgalomban használt hivatalos magyar fizetőeszköz emlékváltozata lesz, ám részleteket még nem tudni. Ezeknél az érméknél a névértékes oldal megegyezik a többi érmével, a tematikus hátoldali motívum változik majd az érmesorozatban elfogadotthoz képest. A jegybank értékelése szerint e megoldás kiváló figyelemfelkeltő, népszerűsítő eszköz, hiszen alacsony névértéke és milliós kibocsátási mennyisége révén bárki számára könnyen hozzáférhető. Ugyanakkor – hangsúlyozzák – csak kiemelt jelentőségű, össztársadalmi és egyetemes nemzeti értékeket megtestesítő események, évfordulók alkalmával kerülhet sor ilyen kibocsátásra.
Először 2002-ben került forgalomba érme-emlékváltozat: az akkori százforintos érme tematikus oldala a 200 éve született Kossuth Lajosnak állított emléket. Deák Ferenc húsz-, József Attila tízforintos érmén szerepelt, a legtöbbször azonban – nyolc alkalommal – az ötvenforintos szolgált eszközül a megemlékezésre. Legutóbb, 2017 júniusában bocsátott ki az MNB érmeváltozatot, ekkor a 2017-es FINA-világbajnokság tiszteletére 2 millió ötvenforintos érme került forgalomba, ahol a hátoldalon a megszokott kerecsensólyom helyett a világbajnokság logója jelent meg.
Tavaly év végén 1,7 milliárd darab érme volt forgalomban, amelynek közel 10 százaléka, 165 millió darab volt ötvenes. S bár a forgalmi érmék emlékváltozataival a lakosság a mindennapi vásárlások során találkozhat, az MNB tapasztalatai szerint a különleges érmék általában kicsapódnak a forgalomból, a lakosság rendszerint félreteszi, gyűjti őket.
A gyűjtők számára e sorozatokból is elérhetők forgalomba nem került, úgynevezett verdefényes érmék is, ezeket a gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt.-nél és az MNB lakossági pénztárában lehet megvásárolni. A már említett FINA-érméből 12 ezer darab első napi (normál verdefényes) veretet sorszámozott díszcsomagolásban lehetett vásárolni, emellett hétezer különleges technikával készült, tükörfényes (proof) veretet bocsátottak ki.
A forgalmi érmék mellett az idén tizenegy témában, négy korábbi sorozatot folytatva, összesen huszonkét emlékérmét tervez kibocsátani a jegybank. Ezek az emlékérmék egyre növekvő numizmatikai érdeklődésre tartanak számot. A kibocsátás évében eladott emlékérmék száma közel négyszeresére emelkedett az elmúlt négy év alatt, míg az egy érmetípusra jutó átlagos eladott példányszám 32 százalékkal növekedett. Ez egyben a vevőkör bővülését is jelzi, noha az érmék nagyobb hányadát érmegyűjtők vásárolják meg.
Az MNB 2014-ben szabta újra értékesítési politikáját. Azóta az általa kibocsátott ezüst emlékérméket a kibocsátásuktól számított három hónapig, a színesfém érméket a teljes verhető mennyiség erejéig a névértékükkel azonos áron értékesítik. Ugyanakkor valamennyi nemesfém emlékérmének megjelenik a 2000 forintos címletű, azaz jóval olcsóbb színesfém változata is.
A közemberek kis része számára ismert, hogy más a fizetőeszközként használható érme és a pusztán emléket állító érem fogalma. A fentiek miatt volt fontos a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2015-ös döntése, amely a Magyar Éremkibocsátó Kft.-re 140 millió forintos bírságot rótt ki amiatt, mert a társaság azon túl, hogy megtévesztő módon közölte a csomagolási és postázási költségek felszámításának szabályait, a fogyasztók számára kommunikációjában azt sugallta, hogy hivatalos és/vagy állami elismertséggel rendelkezik. Az MNB lapunk kérésére azt közölte, hogy az ilyen piaci szereplő esetleges megtévesztő reklámtevékenységének és a gazdasági verseny tisztaságát sértő marketingtevékenységének megítélése a GVH illetékességi körébe tartozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.