BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Adriai olajszállításokra szerződött a Mol

A Mol is kap kőolajat a horvát vezetékrendszerből a következő két évben egy frissen megkötött szerződés értelmében.

A horvát olajvezeték-üzemeltető Jadranski naftovod (Janaf) 500 millió kuna, azaz nagyjából 20,8 milliárd forint értékű megállapodást kötött a Mol csoporttal és a NIS szerb olajcéggel. Az orosz Gazpromnyefty többségi tulajdonában lévő NIS-szel idei, a Mol csoporttal 2018–2019-es olajszállításról és tárolásról állapodtak meg. A Janaf 80 százalékban a horvát államé, de a Mol irányítása alatt álló INA is résztulajdonos benne.

Omisaljban a Molnak szánt olajat is tárolhatják
Forrás: VG

„A Molnak a dunai és a pozsonyi finomító ellátása miatt fontos, hogy kőolajhoz jusson Horvátország felől. Az elmúlt időszakban sokat romlott az Európába szállított urali kőolaj minősége, egyre magasabb a kéntartalma” – mondta lapunknak Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője. Az orosz szabványban meghatározott sáv felső széléhez közelít az Ural típusú kőolaj kéntartalma, piaci hírek szerint egyes finomítók emiatt már az ár újratárgyalását, csökkentését kezdeményezik. A korábbinál magasabb kéntartalom azért probléma, mert a kénmentesítéshez sok hidrogénre van szükség, ami nagymértékben növeli a finomítás költségeit.

Pletser Tamás elmondta, hogy a Mol mind a százhalombattai, mind a pozsonyi komplexumában bármilyen típusú kőolaj finomítására képes.

A Barátság kőolajvezetéken érkező Ural típus mellett a könnyebb és alacsonyabb kéntartalmú Brent fajta feldolgozására is alkalmas a két finomító. A Janaf az alternatív szállítási útvonal biztosítása miatt is fontos. Ennek a vezetéknek Szerbia és Bosznia-Hercegovina felé is van leágazása. „A Mol csoport az elmúlt időszakban kirkuki kurd kőolajat vásárolt többször, ez nehezebb, de olcsóbb, adott esetben kedvezőbb ezt finomítani, mint az urali típusút” – hangsúlyozta az elemző. A Molnak a Janaf hálózatából érkező kőolaj az alacsonyabb finomítási költségek miatt fontos. A cég 2020-ra a jelenlegi 25-ről 33 százalékra akarja növelni az Adrián keresztül beszerzett olaj részarányát.

A nehéz és a könnyű kőolaj, például az Ural és a Brent árkülönbsége csökkent, mivel az OPEC minőségi kínálata javult, és kevesebb nehéz kőolaj kerül a piacra. A szereplők zöme inkább a jobb minőségű és drágább kőolajat akarja eladni. Az Ural minősége azért romlik, mert a jobb minőségű kőolajat adó Nyugat-Szibéria kitermelése csökken. Ráadásul az oroszok a jobb minőségű szibériai kőolaj egy részét Ázsiában magasabb áron is el tudják adni

– mondta az elemző.

A világ kőolajtartalékának nagy része egyébként nehéz kőolaj. Ezt részben az magyarázza, hogy az elmúlt évtizedekben leginkább a könnyű kőolajat bányászták ki, másrészt a világ legnagyobb kőolajtartalékával rendelkező Venezuelában is nehéz kőolajból áll a már igazolt tartalék.

Márciustól javulhatnak a finomítói marzsok

A Mol finomítói marzsa a decemberi 4,4 dollárról januárban a várakozásoknak megfelelően hordónként 4,2 dollárra csökkent. A petrolkémiai árrés januárban tonnánként 407,8 eurót tett ki a decemberi 394,5 euró után. A második negyedévtől várható a marzsok emel­­kedése, amikor a finomítók leáll­nak kar­bantartás miatt, és a kereslet szezonálisan erősödik. A gyenge mar­zsok másik oka a magas olajár, ebben nem várható változás. A 65-70 dollár körüli Brent ugyanis a piac döntő többségének elfogadható – hangsúlyozta Pletser Tamás, az Erste szakértője.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.