A horvát olajvezeték-üzemeltető Jadranski naftovod (Janaf) 500 millió kuna, azaz nagyjából 20,8 milliárd forint értékű megállapodást kötött a Mol csoporttal és a NIS szerb olajcéggel. Az orosz Gazpromnyefty többségi tulajdonában lévő NIS-szel idei, a Mol csoporttal 2018–2019-es olajszállításról és tárolásról állapodtak meg. A Janaf 80 százalékban a horvát államé, de a Mol irányítása alatt álló INA is résztulajdonos benne.
„A Molnak a dunai és a pozsonyi finomító ellátása miatt fontos, hogy kőolajhoz jusson Horvátország felől. Az elmúlt időszakban sokat romlott az Európába szállított urali kőolaj minősége, egyre magasabb a kéntartalma” – mondta lapunknak Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője. Az orosz szabványban meghatározott sáv felső széléhez közelít az Ural típusú kőolaj kéntartalma, piaci hírek szerint egyes finomítók emiatt már az ár újratárgyalását, csökkentését kezdeményezik. A korábbinál magasabb kéntartalom azért probléma, mert a kénmentesítéshez sok hidrogénre van szükség, ami nagymértékben növeli a finomítás költségeit.
Pletser Tamás elmondta, hogy a Mol mind a százhalombattai, mind a pozsonyi komplexumában bármilyen típusú kőolaj finomítására képes.
A Barátság kőolajvezetéken érkező Ural típus mellett a könnyebb és alacsonyabb kéntartalmú Brent fajta feldolgozására is alkalmas a két finomító. A Janaf az alternatív szállítási útvonal biztosítása miatt is fontos. Ennek a vezetéknek Szerbia és Bosznia-Hercegovina felé is van leágazása. „A Mol csoport az elmúlt időszakban kirkuki kurd kőolajat vásárolt többször, ez nehezebb, de olcsóbb, adott esetben kedvezőbb ezt finomítani, mint az urali típusút” – hangsúlyozta az elemző. A Molnak a Janaf hálózatából érkező kőolaj az alacsonyabb finomítási költségek miatt fontos. A cég 2020-ra a jelenlegi 25-ről 33 százalékra akarja növelni az Adrián keresztül beszerzett olaj részarányát.
A nehéz és a könnyű kőolaj, például az Ural és a Brent árkülönbsége csökkent, mivel az OPEC minőségi kínálata javult, és kevesebb nehéz kőolaj kerül a piacra. A szereplők zöme inkább a jobb minőségű és drágább kőolajat akarja eladni. Az Ural minősége azért romlik, mert a jobb minőségű kőolajat adó Nyugat-Szibéria kitermelése csökken. Ráadásul az oroszok a jobb minőségű szibériai kőolaj egy részét Ázsiában magasabb áron is el tudják adni
– mondta az elemző.
A világ kőolajtartalékának nagy része egyébként nehéz kőolaj. Ezt részben az magyarázza, hogy az elmúlt évtizedekben leginkább a könnyű kőolajat bányászták ki, másrészt a világ legnagyobb kőolajtartalékával rendelkező Venezuelában is nehéz kőolajból áll a már igazolt tartalék.
A Mol finomítói marzsa a decemberi 4,4 dollárról januárban a várakozásoknak megfelelően hordónként 4,2 dollárra csökkent. A petrolkémiai árrés januárban tonnánként 407,8 eurót tett ki a decemberi 394,5 euró után. A második negyedévtől várható a marzsok emelkedése, amikor a finomítók leállnak karbantartás miatt, és a kereslet szezonálisan erősödik. A gyenge marzsok másik oka a magas olajár, ebben nem várható változás. A 65-70 dollár körüli Brent ugyanis a piac döntő többségének elfogadható – hangsúlyozta Pletser Tamás, az Erste szakértője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.