Egy teljes panelbeszélgetés állt rendelkezésre, hogy finanszírozási kérdéseket feszegessenek a kerekasztalnál beszélgetők.
Jól látható, hogy hitelezéssel is párosult a növekedés. Még óvatosak voltak a vállalkozások a finanszírozási kérdésekben, amikor megindult a gazdasági növekedés, mára azonban ez a túlzott óvatosság már enyhült
- mondta Becsei András, a Magyar Bankszövetség alelnöke.
Hozzátette, jelenleg a magyarországi beruházások negyedét a hazai bankszektor finanszírozza, a külföldi tulajdonúak esetében inkább az anyavállalat intézi a hitelezést. A fogyasztás, a beruházások és a GDP növekedése ideális környezetet teremt a bankszektor számára. A következő évekre még kiegyensúlyozottabb növekedést várnak, de csak 2019 végéig lehet tervezni a jelenlegi szabályozási környezetben.
Készek a bankok, hogy több hitelt helyezzenek ki, mivel több a betétállomány is, mint szeretnék, tehát összességében nagy a likviditás a piacon. Ezt akkor igazán jó, ha ki is használják a piac szereplői. Jelenleg könnyű hitelt kihelyezni, mert sok cég szeretne fejlődni
- mondta Zolnai György, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója a Világgazdaság konferenciáján. Hozzátette, az nhp adott igazán nagy lendületet a gazdaságnak, előkerültek a fiókokból a beruházási tervek. Jelenleg finanszírozási lehetőségből nincs hiány, ugyanakkor nagyon fontos, hogy ne vállalja magát senki túl, mert visszaüthet.
A kis- és középvállalkozások hitelezése is jelentős támogatást kap, többek között úgy, hogy kezes segít nekik.
Átvállaljuk a bankoktól a kockázatot, és az idei évben több új terméket is tudunk biztosítani. A kkv-knál 920 millió forint a kezességünk felső korlátja, a bankok számára pedig az lehet kedvező, hogy akár 90 százalékos kezességet is igénybe lehet venni, így csupán 10 százalék kockázat marad náluk
- mondta Búza Éva, a Garantiqa Hitelgarancia vezérigazgatója. Hozzátette, 570 milliárd forintos állománnyal rendelkeznek, és úgy látják, van még lehetőség a hitelpiac bővülésére.
A Magyar Bankszövetség alelnöke szerint nagyjából 10 százalékkos növekedés várható a vállalati hitelezésben, mivel a hitel nélküli, többnyire támogatásokból megvalósuló beruházásokról a hitellel kombinált növekedésre térnek át a vállalkozások, ez a folyamat már jól látható. A vállalkozások mellett a lakossági hitelezés is növekszik, míg 2013-ban 180 milliárd forint volt az ingatlanfelhasználásra kihelyezett hitel, addig 2017-ben ez az összeg elérte a 700 milliárd forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.