Az év végi hajrá elültével sincs vége a banki akcióknak a személyi kölcsönöknél: miközben az év első hónapjai hagyományosan nem számítanak kiemelt időszaknak ennél a termékcsoportnál, minden, a lakossági piacon erős pozíciójú szereplő érvényben tart kedvezményes ajánlatokat. A most futó akciók a magas igazolható jövedelemmel rendelkező, illetve a nagy hitelösszeget igénylő ügyfeleket jutalmazzák elsősorban: az egy számjegyű teljes hiteldíjmutató (THM) elérésének sok esetben legalább 250 ezer forint havi jóváírás és több millió forintos kölcsön a feltétele.
Emellett több hitelintézet is alkalmazza a lépcsőzetes kedvezmények elvét: vagyis két-három, különböző mértékű kedvezmény érhető el, és minél magasabb jövedelmet mutat ki, illetve igényelt összeget jelöl meg az ügyfél, annál kedvezőbbek a kölcsön kondíciói. Az árazás egyébként nem sokat változott az elmúlt hónapokhoz képest: a legkedvezőbb, akciós kamatok többnyire 7 és 9 százalék között szóródnak, és ekkor jellemzően a THM is egy számjegyű marad.
Az akciós ajánlatok nagy száma alapján a pénzügyi szolgáltatók arra számítanak, hogy erős marad a kereslet a tavalyi év egyik húzótermékének számító személyi kölcsönök piacán. A várakozás persze érthető, hisz a háztartások jövedelme hosszú idő óta és jelentősen nő, visszatérőben van az eladósodási kedv, miközben a lakáshitelezés élénkülése közvetve kedvez a fogyasztási hitelek piacának is. A növekedés üteme idén már némileg csökkenhet a személyi kölcsönöknél, mert nagyon magas az a bázis, amelyet az új kihelyezéseknél 2017-ben produkált a piac. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2017-ben 306,1 milliárd forint értékben kötöttek új személyihitel-szerződéseket a háztartások, ami 46,7 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, a 2015-ös mennyiségnek pedig jóval több, mint a duplája. Ennek nyomán 2017 végére 490 milliárd forint közelébe emelkedett a háztartásoknál lévő személyi hitelek állománya Magyarországon; ez 27,7 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Figyelemre méltó, hogy a személyi hiteleknél is villámgyorsan törnek előre az éven túli kamatperiódusú – illetve végig fix kamatozású – változatok. A jegybank statisztikái szerint tavaly az öt éven túli kamatfixálású személyi kölcsönök aránya 39,5 százalékra emelkedett az új szerződéseknél az egy évvel korábbi 31,9-hez képest, miközben a változó kamatozású – vagy legfeljebb egyéves kamatfixálású – változatoké 38,5-ről 27,5 százalékra csökkent. Tavaly mellesleg tovább csökkent a személyi hitelek átlagos kamata. Az MNB 2017 decemberére 14,18 százalékos, éves, átlagos rátát mutatott ki, ami 1,3 százalékpontos mérséklődés az egy évvel korábbihoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.