Lassan egy hete megállás nélkül erősödik a dollár. A múlt csütörtöki, hároméves mélypontot jelentő 1,25-os euróval szembeni keresztárfolyamról már csaknem 1,5 százalékot emelkedett az árfolyam, tegnap az 1,23-os jegyzéshez közeledett. A dollárindex 88,5 pontról 90 közelébe emelkedett egy hét alatt. Az erősödés hátterében két tényező állhat. Egyrészt az amerikai államkötvényhozamok emelkedése.
A2 éves állampapír hozama majdnem tízéves rekordra, 2,27 százalékra emelkedett tegnap, a 30 éves hozam 3,16 százalékra nőtt, ami csak 1 bázisponttal marad el több mint hároméves csúcsától. A 10 éves hozam a hétfőn elért 2,92 százalék fölötti szintről 2,9 százalék alá mérséklődött, itt oldalazva várta az esti Fed-jegyzőkönyvet. A hozamok egyrészt a várható monetáris szigorítás, másrészt a növekvő kínálat miatt nőhetnek. Az amerikai államkincstár kedden, lapzártánk után 179 milliárd dollárnyi állampapírt bocsátott ki különböző lejáratokon. Több futamidő hozama a válság óta nem látott szintekre ugrott: a 3 hónapos papírt 1,64, a 6 hónapost pedig 1,82 százalékos átlaghozam mellett értékesítették.
Az amerikai kormányzat a januári adócsökkentések és a nemrég bejelentett kiadásnövelő program okozta költségvetési deficit foltozására bocsátotta ki a papírokat. A korábbi bejelentések szerint ezen a héten 258 milliárd dollárnyi kibocsátást tervez. Tegnap lapzártánk után 2 és 5 éves papírokat dobtak piacra, míg ma este 7 éves futamidőn terveznek forrást bevonni.
A Bloomberg elemzése szerint az idei első negyedévben 441 milliárd dollárnyi értékben bocsáthat ki papírokat az amerikai államkincstár.
A növekvő kínálat és a Fed mérlegleépítése együtt emeli a hozamokat, a piacok tesztelik, hogy a finanszírozáshoz lesz-e elegendő külföldi kereslet, így erősödik a dollár – írta elemzésében Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Néhány kedvezőtlen makroadat, illetve néhány galamb hangvételű nyilatkozat az Európai Központi Bank részéről az eurózóna hozamainak ereszkedését okozta – emiatt tágultak a transzatlanti hozamkülönbségek.
A dollárerősödés másik oka, hogy a befektetők elkezdték beárazni a vártnál szigorúbb amerikai kamatpályát, és ennek megerősítésére várnak: a Fed lapzártánk után adta ki legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét. Mint ismert, a Fed korábban három idei kamatemelést valószínűsített, de a meglepően gyorsuló januári inflációs adatok és az erős béremelkedés miatt szigorúbb lehet.
Ezt a bank több kormányzója hangsúlyozta az elmúlt hetekben, és a korábbi elnök, Janet Yellen is úgy nyilatkozott: ha a körülmények a vártnál jobban javulnak, a Fed hozzájuk igazítja a monetáris politikát. Az elemzők már inkább négy emelést valószínűsítenek. A piac a márciusi kamatemelést gyakorlatilag teljesen beárazta, valószínű egy júniusi és egy decemberi emelés, és kérdéses a szeptemberi. A befektetőket az is érdekli, hogy a Fed új elnöke, Jerome Powell mennyire fogja követni elődje monetáris politikáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.