A tavalyi év utolsó negyedévének végére 47 920 milliárd forintra nőtt a háztartások pénzügyi vagyona, ami 1 231 milliárd forintos növekedés az előző negyedévhez képest, míg éves alapon 3 278 milliárd forintos gyarapodás. A háztartások kötelezettségeinek szintje 8 634 milliárd forintra nőtt, míg az éves változás minimális, 16 milliárd forint emelkedés – olvasható a Takarékbank közleményében.
A vagyonnövekedésben tranzakciós alapon jelentős szerepet játszott, hogy a lakosság készpénz gyűjtési mániájával továbbra sem sikerült mit kezdeni. Kiugró ütemben, 208 milliárd forinttal bővült az állomány, ezen felül 255 milliárd forinttal nőtt a látra szóló betétek állománya, míg a lekötött betéteké 13 milliárddal csökkent.
Hosszú lejáratú kötvényeket (elsősorban állampapírokat) 133 milliárd forintért, a rövid lejáratúakat 105 milliárdért, tőzsdei részvényt pedig 1 milliárdért vásárolt a lakosság a negyedév alatt. A befektetési jegyek negyedéves nettó tranzakciója plusz 74 milliárd forint volt, biztosításokba 37 milliárd forintnyi állományt tettünk be.
Ezen felül az átértékelődések és árfolyamnyereségek is jelentősen növelték a háztartások vagyonát, a tőzsdei részvényeken soha nem látott mértékben, 116 milliárd forintot kerestek a lakossági befektetők.
A befektetési jegyek hozama meglehetősen gyenge, 3 milliárd forintos volt, a háztartások biztosításainak hozama pedig 29 milliárd forintot jelentett. Ezen felül jelentősen növekedett a nem tőzsdei cégekben lévő háztartási vagyon értéke, 211 milliárd forintos volt a pozitív átértékelődés, a valutákon és devizabetéteken pedig 15 milliárd forintot vesztett a lakosság összesen.
A hitelkötelezettségek teljes állománya tranzakciós alapon újra csökkenésbe váltott 27 milliárd forinttal, ezen belül a fogyasztási és egyéb hitelek állománya 75 milliárddal csökkent, míg az ingatlanhitelek állománya dinamikusan, 58 milliárddal nőtt.
Regionális összehasonlításban a magyar háztartások kifejezetten jómódúnak számítanak a kötelezettségekkel csökkentett pénzügyi vagyont tekintve. A legutolsó rendelkezésre álló, 2016-os Eurostat adatok alapján a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona az aktuális GDP 104,4 százalékán állt, amely 6,7 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
Az elmúlt 20 negyedév trendjéből egyértelműen látszik a rendkívül magas nemzetgazdasági költséggel járó készpénz előretörése, aminek normalizált szintre való leszorításához kormányzati beavatkozásra van szükség, mint például az ingyenes készpénzfelvétel megszüntetése és a bankkártyával való fizetés ösztönzése, továbbá a már elkezdett elektronikus fizetési lehetőségek bővítésének még aktívabb támogatása, ami a gazdaság fehéredését is érdemben szolgálná.
A negyedik negyedévben történt 1 milliárd forintos részvényvásárlás ellenére mindössze 2,9 százalék a részvényvagyon aránya a klasszikus pénzügyi vagyonon belül. Ez elmarad a fejlett gazdaságokban jellemző 5-10 százalékos vagy akár azt meghaladó mértékektől.
Ez visszavezethető a magyar lakosság extrém kockázatkerülésére, de a pénzügyi edukáció hiányára is, így az államnak jelentős feladata lenne mind a pénzügyi ismeretek erősítésében, mind pedig abban, hogy kedvezményekkel ösztönözze a magyar vállalatok finanszírozásában résztvevő lakosság részvényvásárlását.
Ennek eredményeként a készpénzben és a látra szóló betétben „pangó” lakossági vagyon sokkal inkább hasznosulni tudna a gazdaság szereplőinek valamely csatornán keresztüli finanszírozásában, illetve a lakosság vagyonának további érdemi gyarapításában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.