BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óvatosak a menedzsment célkitűzései

Egy állami mobilcég olyan bizonytalansági tényező lenne, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni – véli Christopher Mattheisen a Telekom vezérigazgatója.

A Magyar Telekom osztalékpolitikája a következő évek beruházási igényei és a piaci kockázatok miatt az egészséges 34,8 százalékos eladósodottsági mutató ellenére is óvatos marad. „A piaci várakozások szerint idén jelenhet meg a negyedik szolgáltató a mobilpiacon. Mozgásban van a piac, sok hír érkezik a Digiről, az Invitelről és a Telenorról is – mondta Christopher Mattheisen vezérigazgató. Azzal kapcsolatban, hogy Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter nemrég egy állami mobilcég létrehozásáról beszélt, annyit mondott, hogy „ez egy olyan bizonytalansági tényező, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni”.

ds
Fotó: Balogh Zoltán

„Azokra a hálózatfejlesztésekre koncentrálunk, amelyek a 2018–20-as időszak pénzügyi teljesítményét alapozzák meg” – fűzte hozzá Szabó János, a cég gazdasági vezérigazgató-helyettese a 2017-es eredményeket értékelő sajtóbeszélgetésen. A következő években több mobilfrekvencia-pályázatot is kiírnak.

Nem keltett nagy meglepetést a Magyar Telekom gyorsjelentése. A menedzsment éves célkitűzéseit teljesítették. A 2018-as eredmények után 2019-ben fizetendő 25 forintos osztalékcél sem meglepetés, eddig is óvatos volt a cégvezetés. A nettó adósság alapján a tavalyi eredmények után is lehetne magasabb az osztalék a javasolt 25 forintnál, de a társaság tartalékol a következő évek tőkeintenzív beruházásaira

– mondta Nagy András, az Erste elemzője. „Kockázatot jelent egy negyedik szereplő mobilpiacra lépése, de a Digi megjelenésének tervezett időpontját többször is elhalasztották. Ez persze nyomás az árfolyamon – tette hozzá –, de nem szabad elfeledkezni arról, hogy a korábbi 4G-fejlesztések után már elég magas a belépési küszöb a szegmensben.”

Októbertől csak kapcsolódó készülékértékesítéssel köt kétéves hűségszerződést a Telekom, az utolsó negyedéves értékesítések többsége egyébként ilyen volt. A készülékek finanszírozása hatással van a cég készpénztermelő képességére.

A 24 hónapos hőségidős szerződésekhez értékesített eszközök finanszírozása valószínűleg nem terheli majd súlyosan a céget, mivel alacsony a finanszírozási költség. E szerződések nagy része már a tévé- és laptopeladásokhoz kapcsolódik, ezeket pedig nem cserélik olyan gyakran az ügyfelek, mint például a mobiltelefonokat

– mutatott rá Nagy András. Az Erste célárfolyama egyébként továbbra is 450 forint, ez mintegy 10 forintos árfolyamesést vizionál egy éven belül. „A szelvényvágás előtti hónapban kicsit emelkedhet majd az árfolyam, de azután, hogy lekerül az osztalék a papírról, újra a jelenlegi szintekre kerülhet a kurzus” – vélekedett Nagy András. A Reuters adatbázisa szerint 532 forint a Magyar Telekom átlagos célárfolyama.

A részvényárfolyam tegnap délután négyig 0,4 százalékkal 462 forintra csökkent.

Osztalékot emel a Deutsche Telekom

A Magyar Telekom anyavállalata, a Deutsche Telekom bevételei 2,5 százalékkal 74,9 milliárd euróra nőttek, ez mintegy 23 400 milliárd forintnak felel meg. A tisztított EBITDA 3,8 százalékkal 22,45 milliárd euróra emelkedett, a nettó profit pedig 29,4 százalékkal 3,5 milliárd euróra hízott. Az osztalék a tavalyi 50-ről 65 eurócentre emelkedhet, ami 5 százalékos osztalékhozamot tesz ki.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.