Az USA tőzsdéin csütörtökön folytatódott a kiárusítás, amerikai dollárban számítva a Dow Jones egy hét alatt 8,9 százalékkal esett. A sztárbefektető Warren Buffettet is keményen érintette az összeomlás, csak a Dow Jones hétfői 4,6 százalékos zuhanásakor 5,3 milliárd dollárt bukott. Ez az összeg a hét többi napján még jócskán nőhetett is, az omahai bölcs azonban egyértelmű stratégiával rendelkezik arra, hogy hasonló esetekben mi a teendő. Ezt a stratégiát foglalta össze a német finanzen.net online üzleti napilap.
Warren Buffett hosszú távon gondolkodik, általában több évre hozza meg a befektetési döntéseit, ezért egy korrekció, még ha ez akár hetekig vagy akár hónapokig is eltart, nem ingathatja meg a stratégiáját.
Ahogy Buffett 2016-ban a CNBC-nek elmondta,
a legfontosabb, hogy a piaci ingadozások ellenére mindig higgadt maradjak, és folytassam a „venni és tartani” stratégiát, mert a folyamatos vásárlással és eladással ellentétben ezzel a stratégiával lehet a legjobb eredményt elérni. Egyáltalán nem kell a piac minden apró rezdülését követni.
Az hogy ez nem üres beszéd, azt már Buffett a múltban is bebizonyította: nem zavartatta magát 1987-ben a „Fekete Hétfőn” sem, amikor a Dow Jones egy nap alatt 22 százalékkal zuhant – pedig százalékosan ez volt a legnagyobb összeomlás az amerikai index történetében.
Kollégáját is megemlítve, a stratégiájával kapcsolatban a következő megjegyzést tette:
Charlie és én a tőzsdén jegyzett társaságok mérlegeiből következtetünk arra, hogy befektetéseink sikeresek lesznek-e, és nem a heti vagy akár éves árfolyamgörbéjük alapján.
A tőzsdeguru emellett azt is tanácsolja, hogy az alacsonyabb árakat tekintsük egyenesen vásárlási lehetőségnek – de persze csak a minőségi részvények vételére gondolt. A 2017-ben közzétett, befektetőknek címzett levelében azt írta, hogy
az elharapózó félelem a befektetők barátja.
Ha ugyanis minden részvény esik, akkor könnyebb jó részvényeket vásárolni jó vagy akár kifejezetten alacsony áron.
Másrészt le kell győzni a saját félelmünket is – tette hozzá.
Teljesen indokolatlan tudniillik a félelem, ha „nagy, konzervatív finanszírozású, amerikai vállalatokba” fektettünk, azaz ha Warren Buffett stratégiáját követtük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.