Betegségeket diagnosztizáló robotok, sebész- és altatóorvos-robotok, emberek nélkül működő autógyárak. Sci-fi vagy realitás? Kik a nyertesei ennek az új trendnek?
Általában a gazdasági fejlődést élénkítő, a versenyképességet növelő, valamint a munkavállalókat érintő hatásról szoktunk beszélni, ám nem szabad elfeledkeznünk arról az iparágról sem, amely a legnagyobb haszonélvezője ennek a tendenciának – ez pedig a robotgyártás.
A fent bemutatott tendenciát jól alátámasztja a Nemzetközi Robotikaszövetség (IFR) legfrissebb kimutatása, mely szerint 2016-ban 12 százalékkal nőtt a működésben lévő robotok száma az egy évvel korábbi értékhez viszonyítva. Ez a trend folytatódni látszik, az IFR előrejelzése szerint 2017 és 2020 között átlagosan évi 15 százalékos növekedés várható.
Globális viszonylatban 74 ipari robot, míg Európában 99 robot jut 10 ezer munkavállalóra a feldolgozóiparban. A legnagyobb robotsűrűség Dél-Koreában mérhető, itt 631 robot jut 10 ezer feldolgozóipari munkavállalóra. A leggyorsabban felzárkózó országok közé Kína, India, Brazília és a kelet-közép-európai térség országai tartoznak, ezek mindegyikében 20 százalék feletti éves átlagos növekedés tapasztalható.
Az ipari robotok legnagyobb használója a járműipar, a növekedés üteme azonban lassul a korábbi időszakhoz képest. Az utóbbi időben a növekedés motorja az elektronikai ipar lett, amely 2016-ban 41 százalékos bővülést mutatott. Ezzel az elektronikai iparban üzemben lévő robotok állománya megközelítette a járműiparét (35 százalék). A jövőben várhatóan egyre gyorsul az ipari robotok alkalmazásának terjedése, és a legnagyobb felvevőpiac az elektronikai ipar lesz.
Úgy tűnik, hogy a robotika, az automatizáció és a digitalizáció újabb és újabb ágazatokat hódít meg, és ez a tendencia a jövőben is folytatódni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.