Hajszállal haladta meg a 39 ezret a magyar hitelintézeti szektorban dolgozók átlagos száma a múlt év negyedik negyedében, amely 284 fővel – 0,7 százalékkal – magasabb az egy évvel korábbinál – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A 2014 óta tartó, gyakorlatilag folyamatos növekedési trend megállni látszik:
a jegybank adatai szerint 2017 második felében már apadt az átlagos dolgozói állomány, hiszen a múlt év második negyedévében még 39 151-en álltak alkalmazásban a bankoknál és szövetkezeti hitelintézeteknél.
Az elmúlt tíz évben a legnagyobb állománybővülés 2008-ban, a világgazdasági válságot megelőző hitelezési boom végén volt a hitelintézeteknél, akkor egy év alatt több mint 10 ezer fővel nőtt a szektor, és csaknem 44 ezren dolgoztak a szolgáltatóknál. Ezt hirtelen törés követte, a válság első teljes évében, 2009-ben mintegy négyezer munkavállalóval lett kevesebb, majd egy év stagnálás után, 2014-re a szektor további 2200 fővel zsugorodott.
Azzal együtt viszont, hogy a magyarországi hitelintézetek átlagos dolgozói létszáma a 39 ezres érték körül látszik stabilizálódni, az álláspiac változatlanul igen élénk. A Profession.hu állásportálon pénteken 416 helyet hirdettek banki, illetve biztosítói területre országszerte, ami egyáltalán nem rossz eredmény. A tíz legnagyobb hazai székhelyű bank honlapján emellett 903 álláshelyet hirdettek a múlt hét utolsó munkanapján úgy, hogy öt olyan piaci szereplő is akadt, amelynél meghaladta a százat a nyilvános szabad státuszok száma. A 900 álláshely pedig szintén igen jó eredménynek számít, hiszen 2017 augusztusában – ugyanezeket a szereplőket vizsgálva – még nagyjából 800 pozíciót találtunk a banki honlapokon.
A hitelintézeti fiókok számának alakulását illetően már nem ennyire kedvező a helyzet. Az MNB adatai szerint 2017 utolsó negyedévében összesen 2420 hálózati egység működött az országban, ami 274-gyel – 10,2 százalékkal – kevesebb az egy évvel korábbinál. Az erőteljes csökkenésnek sem a ténye, sem a mértéke nem meglepő annak tükrében, hogy az elmúlt öt évben rendre jelentős mértékben zsugorodott a magyarországi fiókhálózat. (Az MNB adatai szerint 2013 végén még több mint 3100 hitelintézeti fiók működött országszerte.) Ráadásul a kilátások sem túl biztatók: az elektronikus szolgáltatások térnyerése, illetve a költséghatékonysági kényszer nyomán várhatóan a következő években is mérséklődik majd az értékesítési egységek száma, maximum az ütem lehet kérdéses. Érdekes, hogy a bankjegykiadó automatákat nem érinti a zsugorodás, sőt, azok száma még kissé emelkedett is az utóbbi években. A jegybank legfrissebb adatai szerint 2017 harmadik negyedévében 5081 ATM működött Magyarországon, szemben a 2016 végi nem egészen ötezerrel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.