Forgalomélénkülést és néhány papírnál látványos árfolyam-emelkedést hozott, hogy a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) támogatásával megkezdődött a kisebb papírok elemzése. A kiválasztott részvények közé tizenegy tartozik, ezek közül eddig kilencről adtak ki elemzést. A Concorde Értékpapír Zrt., az MKB Bank Zrt., az OTP Bank Nyrt. és a Wood & Company Financial Services AS követi megosztva a kijelölt papírokat.
A legjobban a PannErgy árfolyamán látszik, hogy a befektetőknek hasznos, ha a gyorsjelentéseken túl is információkat kapnak a vállalatról. Idén több mint 45 százalékkal lőtt ki a kurzus. A Masterplast és a DunaHouse korábbi befektetői is tíz százalék feletti pluszt könyvelhettek el, részben az elemzések áttételes hatásának köszönhetően. A Rába, az ANY Biztonsági Nyomda, a CIG Pannónia, az Alteo és a Zwack részvényeseinek hasznot hozott eddig 2018. Egyedül a Graphisoft Park árfolyama csökkent a vizsgált társaságok közül.
A geotermikus energiával foglalkozó PannErgy árfolyam-emelkedése messze kiemelkedik az elemzett papírok közül. „Ennél a papírnál teljes mértékben jelentkezett az a hatás, hogy a kisebb részvényekkel korábban egyszerűen az információk hiánya miatt nem kereskedtek a befektetők. Az elemzések megjelenésével ráirányul a befektetők figyelme ezekre a cégekre, ami pluszlikviditást és fundamentálisan indokolt árfolyam-emelkedést is magával hozhat. Talán azért a PannErgy emelkedik ki a mezőnyből, mert a többi elemzett kispapír olyan szektorban működik, amelyről inkább voltak információik korábban is a befektetőknek. Az ingatlanpiacról például sokkal több embernek vannak ismeretei, mint a geotermikus energia hasznosításának területéről” – mutatott rá Módos Dániel, az OTP Bank Elemzési Központjának elemzője.
Bár az elemzők a befektetői prezentációk alkalmával csak olyan információkat kapnak, amelyekhez a BÉT honlapján vagy egyéb nyilvános forráson keresztül bárki hozzáférhet, nyilván más szemmel néz egy ugyanolyan anyagot egy elemző, mint egy lakossági befektető. „A cégektől és a szektorról olyan benyomásokat is lehet szerezni, amelyek segíthetik az alaposabb elemzés elkészítését” – tette hozzá Módos Dániel. A szintén az OTP által elemzett Rábánál és Zwacknál is igaz, hogy ezekről a cégekről már annak ellenére is voltak információik a befektetőknek, hogy nem készült róluk részletes elemzés. Az OTP szerint a Rába árfolyama inkább a Győr belvárosához közeli ingatlannal kapcsolatos spekulációk miatt emelkedett, és nem az elemzések hatására. A Zwacknál pedig fogyasztási cikként azt tartják jó hírnek, ha nincs hír. Például nem változik a szabályozói környezet, mint néhány éve a házi pálinkafőzés engedélyezésekor.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.