Rosszul alakult eddig idén a tőzsdén lévő cégekben az állami tulajdonrész portfólióértéke: az előző évi záróértékhez képest múlt péntekre 115 milliárd forinttal csökkent a hét érintett tőzsdei vállalatban az állami vagyon értéke. A magyar államnak – két nemzeti vállalaton keresztül – hét tőzsdei cégben van tulajdona, ezek a Mol, a Richter, a PannErgy, az Elmű, az ÉMÁSZ, az FHB és a Rába.
Az összesített állami tulajdonrész tavaly év végén megközelítőleg ezermilliárd forintot ért, az összeg azonban május közepére 874,8 milliárd forintra zsugorodott.
A különbség számottevő, 115 milliárd forint, vagyis a tőzsdei cégekben lévő állami részvények 11,6 százalékkal érnek kevesebbet, mint tavaly év végén.
A legnagyobb értékvesztést a Mol- és a Richter-részvények esése miatt szenvedte el az állam, igaz, az idén keletkezett veszteség a meglévő vagyon értékét csupán papíron viszi lejjebb, hiszen aligha várható, hogy ezt a veszteséget realizálnia kelljen a közeljövőben.
Az év eleje óta 10 százalékot eső Molban – a társaságban 25,24 százalékos az állami részarány – 62,7 milliárd forinttal csökkent az állami pakett értéke, míg a 17,4 százalékot eső Richter-részvények 55,8 milliárd forintos vagyonvesztést okoztak a legnagyobb tulajdonosnak, az államnak. Mindkét társaság osztalékfizetéséből részesedik a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV), de a Mol esetében a nyereség-visszaosztás csupán a részvényeken elbukott pénz 42,1 százalékát pótolta, a fájdalomdíj a Richtert tekintve még kisebb, csak 5,7 százalékos.
A hét vállalat összesített értékvesztését csak részben kompenzálja az a 31,9 milliárd forint, amelyet az osztalékkifizetések során tehet zsebre az MNV és a Magyar Villamos Művek, az egyenleg így 83,1 milliárd forintos negatívumot mutat.
A társaságok közül az FHB és a PannErgy idén ráadásul nem is fizet osztalékot a tavalyi eredmény után. A Richter 68, a Mol 127,5 forintot fizet részvényenként, ebből részesedik az állam az e két cégben meglévő 25,25 százalékos tulajdonrész után.
Az eddigi árfolyammozgásokból az látszik, hogy a magyar állam stratégiai befektetéseinek értéke kifejezetten pechesen alakul: sokat bukott a Mol- és a Richter-részvényeken, tehát a két legnagyobb kapitalizációjú vállalaton.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.