Nem indult túl fényesen az idei év a befektetési alapok számára. Négy hónap után a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének adatai szerint a konstrukciók nagyjából kétharmada mínuszban áll, a több mint 700 alap közül 5 százalék fölötti pluszban csak egytucatnyi van. Az eddigi győztesek közül kiemelkedik a Dialóg Expander Részvény Alap, amely több mint 15 százalékot szedett magára.
A kiemelkedően kockázatos konstrukcióban a havi portfóliójelentések szerint azzal szakított az idén nagyot, hogy olajipari vállalatok részvényeibe fektetett, amelyek árfolyama együtt emelkedett a fekete aranyéval.
Hosszú távon egyébként ez az alap nem tartozik a győztesek közé, tíz évvel ezelőtti indulása óta az évesített átlaghozama mínusz 3,5 százalék körül van, az árfolyama pedig nem egészen 70 fillér, vagyis azok, akik a kezdetekkor ebbe fektették a pénzüket, már 30 százalékot buktak.
A részvényalapok közül a román, a latin-amerikai és a klímaváltozás-tematikájúak értek el viszonylag jó hozamot ebben az évben.
A bukaresti tőzsdeindex csaknem 13 százalékos pluszban jár az idén, az Accorde Alapkezelő román részvényalapjának lakossági forintos sorozata is csaknem 10 százalékot emelkedett az év eleje óta. A Generali Amazonas latin-amerikai részvényalap több mint 5,2 százalékot emelkedett az idén, és a többi részvényalaphoz hasonlóan magas kockázatúnak számít.
Indulása óta – ami 2010 őszén volt – mínuszban áll a konstrukció, így az idei rali csak szépíteni tudta az eddigi eredményeit. Viszont szerény pluszban van már a tíz évvel ezelőtt elrajtolt OTP Klímaváltozás 130/30-as alap, amely az év eleje óta 3,76 százalékot szedett magára.
Amerikai napelemes cégek papírjaival nyert az alap. Ezek árfolyama emelkedett, miután Donald Trump amerikai elnök bevezette az acélra a védővámokat. Azt feltételezte ugyanis a piac, hogy a kínai importnapelemek piacra jutását is megnehezítik majd
– nyilatkozta Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Segített emellett még az is, hogy a szakember január végén visszavágta az alapban a részvények arányát, mielőtt még turbulenssé vált a piac.
Az abszolút hozamú alapok között is a Dialóg konstrukció vitte az idén a prímet. Az Octopus, a Dialóg Euró és a Sovereign PB alapok is a toplista élmezőnyébe kerültek. A csaknem 8,8 százalékot emelkedő Octopus a portfóliójelentések szerint januárban, februárban és márciusban is nyereséget ért el.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.