Újabb mélypontra jutott a lekötött lakossági betétek új szerződéseinek volumene az első negyedévben: január és március között mindössze 652,1 milliárd forintnak megfelelő összeget fixáltak valamilyen futamidőre a pénzügyi szolgáltatóknál a háztartások, ami 35,4 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál, a 2013 első negyedévinek pedig kevesebb mint az egynegyede – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból.
A normál körülmények között leginkább keresett, éven belüli futamidőre lekötött betéteknél hasonló a helyzet: ezekre 569,1 milliárd forint értékben szerződtek az első negyedévben a háztartások,
ami az egy évvel korábbitól 38,5 százalékkal maradt el, az öt évvel korábbi 2794 milliárd forintnak pedig nem egészen az egyötöde.
Az éven túli futamidőknél igen szerény az MNB által kimutatott volumen: egy és két év közötti időtartamra mindössze 4,2 milliárd forint értékben helyeztek el pénzt a háztartások a 2017 első negyedévi 8,5 milliárd után, két éven túli futamidőre pedig 78,9 milliárdot az egy évvel korábbi 75,3 milliárd forint után. Ezzel párhuzamosan a látra szóló és a folyószámlabetétekből folyamatosan emelkedik a friss eszközök mennyisége a lakosságnál: a 2018 első három hónapjára kimutatott 15 125,9 milliárd forintnyi pénz, ami a számlákra került, 21,4 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Az újonnan lekötött betétek egyre látványosabb háttérbe szorulása jól látszik az állományi adatok alakulásán is:
a március végére kimutatott, 7683,5 milliárd forintnyi lakossági betétállományból már 5111,8 milliárd látra szóló és folyószámlabetét volt a jegybank kimutatása szerint,
ez 66,5 százalékos arány a teljes tortán belül, szemben az egy évvel korábbi 61,32 százalékkal. Az éven belüli futamidőre lekötött betétek állománya eközben 1607,6 milliárd forintra, aránya pedig 20,9 százalékra mérséklődött a 2017. márciusi 1838,4 milliárdról, illetve 25,8 százalékról. Az éven túli, de legfeljebb kétéves futamidejű lakossági betétek súlya ezzel párhuzamosan 1 százalék alá csökkent, míg a két éven túliaké gyakorlatilag változatlan maradt – március végén 11,6 százalékot tett ki.
A teljes cikket a keddi Világgazdaságban olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.