Az Első Hazai Energia-portfolió Nyrt. (EHEP) papírja vezette szerda kora délután a BÉT nyertes részvényeinek toplistáját. A megrészegült vásárlók egy órán belül kétszer is limitig húzták a kurzust, a forgalom megközelítette az 5 millió forintot. Igaz, a két csúcspont, 2580 és 2920 forint között erősen hullámzott az árfolyam. Valójában a mélypont éppoly irreális szintnek tekinthető, mint a csúcspont.
Elképzelni nem lehet, hogy mit áraz 2500-2900 forintra a piac egy olyan társaság papírjában, amelynek elfogyott a pénze.
Emlékezetes, hogy áprilisban még végelszámolásra készült az EHEP, ám az április 17-i évi rendes közgyűlésen egyetlen részvényes sem jelent meg. Tíz napra rá, a megismételt közgyűlésen a megjelentek – akik az 569 512 szavazatból 205 987-et képviseltek –, egyhangúlag elutasították a zártkörűen működő részvénytársasággá alakulásra és a végelszámolásra vonatkozó határozati javaslatot.
A társaság tőkehelyzete továbbra is siralmas, hiszen az EHEP tevékenysége ma már a portfóliókezelésre szorítkozik, s a társaság likviditása a tavalyi év végére 24 millió forint saját tőkére süllyedt
– mondta a Világgazdaságnak Fodor László, az igazgatóság elnöke.
A pénz legfeljebb arra lenne elegendő, hogy elkerüljék a felszámolást, s rendezett körülmények között zárják le a társaság ügyeit.
Az régóta tudott volt, hogy a társaság likviditási helyzete a folyamatos működést áprilisig teszi lehetővé. Ezt a takarékossági intézkedésekkel és eredményes tőzsdei kereskedéssel megtoldották pár hónappal. De most már tényleg nincs tovább.
A végelszámolást leszavazó, csaknem 40 százalékot képviselő Dunaújvárosi Vagyonkezelő Zrt. (DVG) és egy vele együtt szavazó, legalább 1 százalékot képviselő részvényes nem terjesztett elő javaslatot a tőkehelyzet rendezésére.
Az alaptőke újabb leszállításáról a június 15-re meghirdetett rendkívüli közgyűlés dönthet. Legutóbb tavaly decemberben szállították le az alaptőkét, akkor a 363 forintos névértékű részvényeket 224 forint névértékűekre cserélték. Most az igazgatóság 40 forintos névértéket terjesztett elő, míg a legalább 1 százalékos tulajdonos alternatív javaslatot tett, eszerint a részvényeket egyúttal századolnák is, s így 40 filléres névérték adódna.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.