Továbbra is a személyi kölcsönök jelentik a második pillért – a lakáshitelek mellett – a lakossági finanszírozási piacon. Minden, a háztartások kiszolgálásában érdekelt pénzügyi szolgáltató érvényben tart akciókat, amelyeknél az elérhető éves kamat jellemzően 7–9 százalék között mozog – derül ki a bankok honlapjain elérhető tájékoztatókból.
A pénzügyi szolgáltatók többsége ugyanakkor a legkedvezőbb kamatok nyújtását szigorú feltételekhez köti.
A legfontosabb, hogy az igényelt összegnek el kell érnie a milliós nagyságrendet, és az igazolt nettó jövedelemnek is az átlag körül kell mozognia. (A legtöbb szolgáltató havi nettó 250 ezres limitet határoz meg a legkedvezőbb kondíciók eléréséhez, s ez az összeg is maximum két forrásból származhat.) Bár nem csak az egy számjegyű kamat eléréséhez szükséges, szintén alapfeltétel a 6-12 hónap folyamatos munkaviszony megléte is.
A nagy kölcsönösszegek alacsonyabb kamatokkal való jutalmazása persze két okból sem meglepő. Az egyik, hogy
az elmúlt időszakban folyamatosan kúszott feljebb a felső limit a személyi kölcsönöknél, s ma már az esetek döntő többségében 7 és 10 millió forint között mozog.
A másik, hogy az ingatlanfedezet nélküli fogyasztási hiteleknél sokszor azok az adósok igényelnek alacsonyabb összegeket, akiknek szoros a költségvetésük, s akiknél így a kölcsöntörlesztés az átlagosnál magasabb kockázattal jár.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.