Bizalmat szavazott Giuseppe Conténak az olasz parlament alsóháza is, így megalakulhat az Öt Csillag Mozgalom és az euroszkeptikus Északi Liga alkotta új kormány. A piac pillanatnyi megnyugvással fogadta a hírt, noha Nicola Molteni, a Liga egyik képviselője már arról beszélt a szavazás után, hogy az új kabinet visszaadja Olaszország szuverenitását, az ország pedig nem lesz többé külföldi hatalmak alattvalója.
Az államkötvényhozamok rövid és hosszú oldalon is ereszkedtek. Bár a bizonytalanságokra különösen érzékeny kétéves hozam visszakorrigált, megragadt az 1,2–1,35 százalékos sávban. A milánói részvényindex, az FTSE MIB emelkedéssel nyitott, ám a sérülékeny olasz bankok árfolyama tovább esett.
A piac egyrészt díjazta, hogy végre kormánya van Itáliának, s hogy elkerülték az előrehozott választást, másrészt aggódik amiatt, hogy Conte intézkedései nagymértékben növelik a költségvetési kiadásokat. A társasági adó és a személyi jövedelemadó csökkentése, a szociális juttatások kiterjesztése és a garantált alapjövedelem együtt 70 milliárd euróval terhelik majd a büdzsét. Az ABN Amro elemzése szerint a tavaly 132 százalékon álló GDP-arányos államadósság 2030-ra 180 százalékra nőhet ilyen tempó mellett. Conte viszont azt mondta, hogy a növekedés felgyorsításával fogja csökkenteni a GDP-arányos államadósságot.
Csak pillanatnyi a piaci megnyugvás, a kétéves államkötvény hozama egy hónapja még mínusz 0,18 százalékon állt, most pedig 1,2 százalék felett jár
– hangsúlyozta a Világgazdaságnak az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Szalma Csaba szerint a befektetők korántsem nyugodtak meg, ugyanakkor az 1 százalék körüli fiskális lazítást még tolerálhatónak tartja. Az olasz államháztartásnak van a legmagasabb pozitív elsődleges egyenlege az euróövezetben. Tehát a lejáró hitelek törlesztőrészletét és a kamatfizetéseket leszámítva az olaszok „a maguk részét megtették” az adósságcsökkentés irányába – hangsúlyozta a szakértő.
Az olasz helyzet abból a szempontból is érdekes, hogy az Európai Központi Bank (EKB) várhatóan jövő csütörtökön ad jelzést arra, mi lesz a jelen állás szerint szeptemberig tartó kötvényvásárlási program sorsa.
A legtöbb elemző korábban úgy gondolta, hogy szeptemberben leállítja a vásárlásokat az uniós jegybank. Ám Szalma Csaba szerint a déli perifériaállamok erősen lobbiznak a Kormányzótanácsban a program folytatása érdekében, különös tekintettel a törékeny olasz piaci helyzetre. Az sem mellékes, hogy Mario Draghi EKB-elnök maga is olasz – tette hozzá.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.