Szinten hagyta a monetáris kondíciókat a japán jegybank (Bank of Japan) pénteki kamatdöntő ülésén.
Az irányadó ráta mínusz 0,1 százalékon maradt, és változatlan feltételekkel fut tovább az eszközvásárlási és hozamgörbekontroll-program is.
A döntés nem okozott meglepetést a piacon, az ülést követően a jen kismértékben gyengült a dollárral és az euróval szemben.
A piac arra volt kíváncsi, hogyan értékeli a gyenge inflációt a jegybank, illetve változik-e a kommunikációja, azaz hangsúlyozza-e, hogy az inflációs cél eléréséig fent kell tartania az ultralaza monetáris kondíciókat. Az eddig is a mennyiségi lazítás politikáját erőltető Kuroda Haruhiko jegybankelnök nem hazudtolta meg magát: fenntartotta a 2 százalékos inflációs cél elérésének szükségességét.
Ezzel egy időben a jegybank csökkentette inflációs előrejelzését. A friss prognózis szerint
éves viszonylatban 0,5 és 1 százalék közé várják a pénzromlás naptárhatástól megtisztított ütemét, pedig a januári előrejelzésben még 1 százalékos maginflációt valószínűsítettek.
Kuroda ugyan elmondta, hogy az erősödő jen és az alacsony ingatlanárak miatt maradt nyomott az infláció, de a cél és a tényleges adatok közti különbség, valamint a csökkenő inflációs trend nem átmeneti tényezőkre utal. Az infláció az idén megállíthatatlanul esik, a januári 1,5 százalékról áprilisra 0,6 százalékra érkezett, eközben a maginfláció 1 százalékról 0,7-re csökkent. A jegybank ki is vette azt a részt a kamatdöntésről szóló közleményből, amely szerint 2019-re elérik az inflációs célt. E
gyes elemzők úgy gondolják, hogy a Bank of Japan kifogyott a gazdaságélénkítő monetáris eszközökből, a hat éve tartó eszközvásárlási program pedig képtelen elérni a célját.
Amennyiben a negatív trend tartós marad, elképzelhető, hogy a jegybanknak csökkentenie kell az inflációs cél szintjét
– közölte elemzésében az Equilor Befektetési Zrt. A Bloomberg konszenzusa szerint 88 százalék az esély arra, hogy 2019 előtt nem kezdik normalizálni a monetáris politikát. A helyzet annak fényében is tarthatatlan lehet, hogy a globális monetáris trendek már jócskán a szigorítás felé haladnak. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed már többször emelt kamatot, valamint elkezdte mérlegének leépítését.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.