BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Japánban még nem téma a szigorítás

Szóba sem került a lehetséges monetáris szigorítás a japán jegybank kamatdöntő ülésén. Kuroda elnök szerint mindenképp megvárják az inflációs cél elérését, de ennek bekövetkezte az egyre távolabbi jövőbe vész.

Szinten hagyta a monetáris kondíciókat a japán jegybank (Bank of Japan) pénteki kamatdöntő ülésén.

Az irányadó ráta mínusz 0,1 százalékon maradt, és változatlan feltételekkel fut tovább az eszközvásárlási és hozam­görbekontroll-program is.

A döntés nem okozott meglepetést a piacon, az ülést követően a jen kismértékben gyengült a dollárral és az euróval szemben.

A piac arra volt kíváncsi, hogyan értékeli a gyenge inflációt a jegybank, illetve változik-e a kommunikációja, azaz hangsúlyozza-e, hogy az inflációs cél eléréséig fent kell tartania az ultralaza monetáris kondíciókat. Az eddig is a mennyiségi lazítás politikáját erőltető Kuroda Haruhiko jegybankelnök nem hazudtolta meg magát: fenntartotta a 2 százalékos inflációs cél elérésének szükségességét.

Fotó: AFP

Ezzel egy időben a jegybank csökkentette inflációs előrejelzését. A friss prognózis szerint

éves viszonylatban 0,5 és 1 százalék közé várják a pénzromlás naptárhatástól megtisztított ütemét, pedig a januári előrejelzésben még 1 százalékos maginflációt valószínűsítettek.

Kuroda ugyan elmondta, hogy az erősödő jen és az alacsony ingatlanárak miatt maradt nyomott az infláció, de a cél és a tényleges adatok közti különbség, valamint a csökkenő inflációs trend nem átmeneti tényezőkre utal. Az infláció az idén megállíthatatlanul esik, a januári 1,5 százalékról áprilisra 0,6 százalékra érkezett, eközben a maginfláció 1 százalékról 0,7-re csökkent. A jegybank ki is vette azt a részt a kamatdöntésről szóló közleményből, amely szerint 2019-re elérik az inflációs célt. E

gyes elemzők úgy gondolják, hogy a Bank of Japan kifogyott a gazdaságélénkítő monetáris eszközökből, a hat éve tartó eszközvásárlási program pedig képtelen elérni a célját.

Amennyiben a negatív trend tartós marad, elképzelhető, hogy a jegybanknak csökkentenie kell az inflációs cél szintjét

– közölte elemzésében az Equilor Befektetési Zrt. A Bloomberg konszenzusa szerint 88 százalék az esély arra, hogy 2019 előtt nem kezdik normalizálni a monetáris politikát. A helyzet annak fényében is tarthatatlan lehet, hogy a globális monetáris trendek már jócskán a szigorítás felé haladnak. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed már többször emelt kamatot, valamint elkezdte mérlegének leépítését.

A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.