R égóta várt hírt közölt a múlt héten a SET Group. A társaság stratégiájában meghatározott, értékmegőrző-üzletág-ban a tervezett felvásárlások megkezdéséhez szükséges forrás rendelkezésre áll – olvashattuk a közleményben. A generációváltás problémájával érintett társaságokban való részesedések megvásárlására a társaság első lépésben 700 millió forintot kíván felhasználni az elkövetkező egy év során.
Az értékmegőrző-üzletág a kkv-szektor visszavonulásra készülő, a cégüket személyesen vezető tulajdonosainak keltheti fel az érdeklődését. Ebben a vállalati körben minden harmadik cég számára óriási kihívás az alapító tulajdonos, egyben vezető menedzser utódlása. A SET Group épp a generációváltásra kínál megoldást, amellyel elkerülhető az ilyenkor gyakori értékvesztés. A társasághoz csatlakozó cégek vezetését egy tízfős – különböző szakterületeket képviselő – testület veszi át, amely egy kihelyezett menedzseren keresztül végzi a cég irányítását. Az első évben párhuzamosan történik a leányvállalatok irányítása, majd a korábbi vezetőség lassan a háttérbe vonul. Így nem vész el a tulajdonos-ügyvezető személyi erősségéből fakadó piaci előny.
A SET Group üzletága azért is érdekes, mert még tavaly nyilatkozta a Világgazdaságnak Kulcsár Tibor, a Kulcs-Soft alapítója, hogy ők is olyan cégeket keresnek, melyeket a rendszerváltó nemzedék épített fel, s ugyan nagy értéket képviselnek, de megálltak a fejlődésben, és emiatt a piaci vegetálás kockázatával néznek szembe. A potenciális akvizíciós célpontokat hatvan és száz közöttire becsülte a magyar piacon.
Joggal merülhet fel a kérdés, hogy mire elég 700 millió forint. „Valójában az eredeti modellben részvényekkel fizettünk volna – mondta a Világgazdaságnak dr. Orbók Ádám, a SET Group stratégiai igazgatója. – Időközben kiderült, hogy a cégek reorganizációra szorulnak, új piacokat kell felkutatni, s ennyiben nem értelmezhető számukra egy tisztán részvényes modell, ezért merült fel, hogy közbe kell iktatni egy felvásárlási aktust.”
Az is fontos a társaság életében – hangsúlyozta a stratégiai igazgató, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Tőkepiaci és Piacfelügyeleti Igazgatósága június 21-én lezárta a még tavaly szeptemberben indított célvizsgálatát. Az MNB figyelmeztette a kibocsátót, hogy a jövőben az éves és a féléves jelentés összeállítása során maradéktalanul tegyen eleget valamennyi vonatkozó jogszabályi kötelezettségének. A társaság egyúttal a 2,5 millió forintos felügyeleti bírságot is befizette.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.