Nagy változáson esett át a tőkepiac, részben azért, mert felgyorsult a technológiai fejlődés, ami nagyban segíti a piachoz való hozzáférést. A lakosság fejlődik és próbálja tanulni a tőkepiacot a technológiának köszönhetően is, amely egyre inkább támogatja, hogy közvetve is tőkepiaci szereplők legyenek.
A pénzhez való kötődésünk pedig továbbra is megmaradt, csakúgy, mint játék iránti szenvedélyünk
– mondta Virág Ferenc, a Random Capital Zrt. vezérigazgatója a Világgazdaság Tőzsdekonferencia 2018 – A fák tényleg az égig nőnek? című konferenciáján. Hangsúlyozta, így a tőzsde ma már nem a felső tízezer huncutsága. Sokkal inkább a trendek határozzák meg a piacot, ami a lakosság érzelmein, vágyain alapul.
A magyar lakosság ezzel együtt még messze elmarad a nemzetközi átlagtól, mindössze 4 százaléknak van részvénye. A lakosság pozíciója, ha lassan is, de erősödött az utóbbi évtizedekben: 1997-ben még 300 milliárd forint értékű közvetlen tőkepiaci részvény volt a kezükben, ami mára 500 milliárdra nőtt – erre a trendre pedig oda kell figyelni a Random Capital vezetője szerint.
Az alacsony szintű közvetlen jelenlét ellenére Virág szerint csak a lakosság szerepel a tőzsdepiacon, rajtuk kívül nincsen más, mert közvetve, végső soron az intézményi piac is a lakossági igényeket szolgálja ki, a sajátszámlás piacon pedig – ahogyan arra a pénzügyi világválság válság során kiderült – a lakosság és az ügyfelek pénzét kockáztatták leginkább a bankok és a brókerek. Az állam ugyancsak az adófizetők, tehát a lakosság pénzéből gazdálkodik.
A lakosság tehát két módon, közvetlenül és közvetve van jelen a tőkepiacon.
Közvetlen formában a lakosság maga viszi piacra reményeit, álmait, érzelmeit és félelmeit. Ez a cselekvés saját döntést kíván, heves reakciót vált ki, és jellemzően alacsonyabb tudással párosul, így összességében aránytalan kockázat/megtérülési mutatót eredményez. A közvetlen tőzsdei jelenlét során megfigyelhető, hogy a lakossági aktivitás lassabb és akkor is tart, amikor a piac már annyira nem aktív, és a lakossági reakció jellemzően csak késve követi az intézményi szereplők gyors reagálását.
Ezzel szemben a közvetett szolgáltatás az intézmények profizmusából adódó végrehajtást jelenti. Igénybe vétele nagyobb szakértelmet jelent – bár a jövőt senki sem látja előre
– jegyezte meg a Random Capital vezérigazgatója. Adott a minőségi háttér, vagyis a befektetéshez szükséges információ és a végrehajtás is, ám ennek ára is van, mert drágább szolgáltatást jelent. Összességében azonban a kockázat és a megtérülés arányban van – általában.
Virág Ferenc úgy látja, jelenleg nincs elég közvetlen részvétel a lakosság részéről, és generációs problémát jelent a tanulási folyamat. Amihez a legtöbbet kell tenni a lakosság részéről Virág szerint: tanulni, tanulni, tanulni és tapasztalatot szerezni a különböző befektetési eszközök – az állampapír, a bankbetét, a befektetési jegy és a tőzsdei termékek – különböző kockázatairól és megtérüléséről.
Az intézményi befektetőkre még várni kell a kispapírok piacán, a méret az egyik legfőbb probléma, de ott van még a közkézhányad is – mondta Rátkai Orsolya, az OTP Bank elemzője a konferencia egyik panelbeszélgetésén.
Debreczeni Csaba, az MKB Bank elemzője szerint a tőzsdének a szépsége mindig abban van, hogy meg kell találni olyan kis- és közepes kapitalizációjú cégeket, papírokat, amelyek valamit jobban csinálnak, mint a nagyobb versenytársaik. Mindig próbáljuk megtalálni a következő Google-t, Facebookot, Netflixet, vagy épp Konzumot – tette hozzá. Az illikviditás az egyik legnagyobb ellenség, olyan kicsi a forgalom, hogy intézményi befektetőként nem lehet benne mozogni. A BÉT-elemzések elindulása szerinte azért is jó, mert foglalkoznak ezekkel a kisebb papírokkal.
Gaál Gellért, a Concorde Értékpapír elemzője elmondta, hogy alapvetően nőtt a forgalom a kispapírokban. Hozzátette, ezek az elemzések is rávilágítanak arra, hogy az az üzenet, amit ezek a jelentések tudnak közvetíteni a lakosság felé, kifejezetten pozitív és informatív – például a Duna House esetében már nem csak az ingatlanközvetítés hozza a profitot, a BÉT-jelentések erre is rávilágítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.