Újabb rossz hír érkezett a forint piacára, amitől
a hazai deviza szerdán soha nem látott szintre gyengült az euróval szemben, s többször átlépte a 328-as szintet, ami történelmi szintnek számít.
A cseh jegybank ugyanis tegnap váratlanul kamatot emelt: 25 bázisponttal 1 százalékra módosította az irányadó rátát, a lombardhitelek kamatrátáját pedig 50 bázisponttal 2 százalékra emelte. A lépésre a korona 0,7 százalékkal erősödött az euróval szembeni idei mélypontjáról, míg az államkötvényhozamok 2-3 bázispontot ereszkedtek.
Ez volt tavaly augusztus óta a negyedik kamatemelés, aminek a jegybank szerint az a célja, hogy ne váljon túlfűtötté a cseh gazdaság.
A régiós devizák közül a forint érezte meg leginkább a cseh szigorítást, az euróval szembeni jegyzés 328-as szint fölé gyengült, ami történelmi mélypontnak számít. A deviza enyhe esésének oka a fokozódó monetáris széttartás. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed már megkezdte a szigorítást, az Európai Központi Bank pedig belengette. Régiónkból a cseh mellett a román jegybank is agresszívan kénytelen emelni a kamatot, míg Lengyelországban idén várható a szigorítás. Ehhez képest a Magyar Nemzeti Bank (MNB) továbbra is kitart az ultralaza politika mellett, kommunikációja szerint 2019 közepéig nem várható szigorítás.
A Világgazdaságnak nyilatkozó elemzőket nem lepték meg a fejlemények, noha a történelmi mélypont elérésére nem számítottak.
A legtöbb kereskedő már a 326-os szintet is elég alacsonynak érezte, sokan zárhatták a pozícióikat – mondta lapunknak Gondi István, a Raiffeisen Bank vezető devizakereskedője.
Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája úgy fogalmazott: a további régiós kamatemelés miatt a piaci szereplők arra spekulálhatnak, hogy a hazai jegybank a vártnál korábban, akár már idén is szigoríthat. A szakértő szerint ez nem kamatemeléssel, hanem a nem konvencionális eszközökkel kezdődne. Móró Tamás hangsúlyozta, hogy a bankközi kamatlábak emelése felfogható a monetáris körülmények szigorodásaként, ráadásul megdrágítja a forint elleni spekulációt is. Hozzátette: ha a forint új történelmi mélypontra csúszott is, az nem okoz nagy problémát: a gazdaság már nem olyan sebezhető, mint volt a válság előtt vagy akár három éve. Az MNB többször hangsúlyozta, hogy nincs árfolyamcélja, s nem foglalkozik a forintgyengüléssel. Piaci pletykák szerint azonban a jegybank már kint van a devizapiacon, és forintvásárlással igyekszik támaszt nyújtani az árfolyamnak.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.