Többkötetnyi tragikus hangvételű tudósítást olvashattunk arról, hogy a General Electric (GE) 111 év után kénytelen elhagyni a Dow Jones indexet, arról azonban, hogy az új tag, a Walgreens Boots Alliance (WBA) mivel foglalkozik és milyen perspektívát nyújt, jóval kevesebb cikk jelent meg. Az amerikaiak számára egyáltalán nem ismeretlen a cég, a CNN is azzal kezdte a bemutatását, hogy valószínűleg mindenki hallott már róla, sőt vásárolt is tőle.
A Dow új tagja ugyanis az USA második legnagyobb gyógyszer-kiskereskedelmi lánca, amely 1901-ben Chicagóban nyitotta meg első boltját, hat évvel azelőtt, hogy a GE több mint százéves Dow-tagsága megkezdődött. Az alkoholtilalom miatt az 1920-as évek rendkívül sikeresnek bizonyultak a Walgreens számára. Bár az alkohol árusítását tiltották, a vényköteles whisky elérhető volt a gyógyszertárakban, a cég pedig ki is használta a lehetőséget.
A WBA tőzsdei kapitalizációja jelenleg 66 milliárd dollár, az utolsó lezárt negyedévében 33 milliárd dolláros bevételt és csaknem 2 milliárd dolláros üzemi eredményt ért el.
A Walgreens az első gyógyszertár alapítása óta számos hasonló profilú vállalkozás felvásárlásával is növelte méretét. Amint arra a vállalat elnevezése utal, az utolsó akvizíció a 2015-ben megszerzett brit Alliance Boots cég volt, amely gyógyszerek kis- és nagykereskedelmével foglalkozik. A Walgreens azóta is folytatja a terjeszkedést, márciusban zárta le a Rite Aid lánc több mint 1900 boltjának a megvételét. Eredetileg több egységet akart átvenni, de inkább lemondott egy részükről, csak hogy az ügylet átmenjen a versenyhatósági szűrőn.
A Boots- és a Rite Aid-akvizícióknak köszönhetően az elemzők szerint a Walgreens részvényenkénti nyeresége átlagosan évi 12 százalékkal nőhet az elkövetkező években. A WBA-részvények az elmúlt öt évben mintegy 50 százalékkal drágultak, míg a GE papírjai ez alatt az idő alatt 45 százalékot veszítettek értékükből.
A 67 dolláros részvényárfolyamot alapul véve a Walgreens most a Dow 23. legnagyobb cége, a Nike után és a DowDuPont előtt helyezkedik el.
A Dow a részvényeket az árfolyam alapján rangsorolja, és nem a cégek tőzsdei kapitalizációját veszi figyelembe, mint az S&P 500, ezért van az, hogy a GE 111 milliárdos kapitalizációja ellenére kikerült az indexből, és a jóval kisebb Walgreens bekerülhetett.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.