Sorra jelentik be a tőzsdei cégek részvényeik felaprózását, most a Konzum és a 4iG készül erre. A társaságok általában árfolyam-emelkedést és forgalomnövekedést várnak az akciótól, a hazai blue chipeknél, például az OTP 2002-es vagy a Richter 2013-as felaprózásakor ez meg is történt, de a kispapíroknál eddig vegyesen alakult a helyzet a darabolás után.
Az FHB 2005-ben aprózta részvényeit, s a következő három hónapban 19,1 százalékkal emelkedett az árfolyama, amivel felülteljesítette a BUMIX index 16,5 százalékos emelkedését. A Pannergy részvényeit 2007-ben darabolták, és három hónappal később 0,1 százalékkal alacsonyabb szinten volt az árfolyama. Az Állami Nyomda árfolyama pedig 2008-ban a felaprózást követően 33,8 százalékkal esett, ám ezt az éppen kibontakozó válság számlájára írták.
„Biztos, hogy fontos az időzítés” – mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Ezzel csak az a probléma, hogy mivel hónapokkal előbb bejelentik a splitet, igazi lutri eltalálni, hogy a tényleges darabolás idején milyen lesz a piaci hangulat. Varga szerint
a split hatása elsősorban pszichológiai, esetleg önbeteljesítő jóslatként értelmezhető, ha mindenki arra számít, hogy emelkedni fog az árfolyam és növekszik a forgalom.
Bár lehet amellett érvelni, hogy a darabolással a kisbefektetők felé fordul a társaság, s az olcsóbb részvények révén jobban diverzifikálható a befektetés, ám ez a hatás csak akkor érvényesül, ha jókor történik a split.
A tavaly szeptemberben nyolcadolt Mol, a decemberben tizedelt Altera és a szintén decemberben nyolcadolt Alteo még azt a korábbi sommás tapasztalatot sem igazolta vissza, hogy legalább a blue chipeknek bejön a split.
A Mol árfolyama a split hírére már a nyári hónapokban emelkedni kezdett. A felaprózás hatása viszont csak azon mérhető, hogy a tavaly májusi 625 forint osztalékot a szelvényvágás után „elfelejtette” kiárazni a piac.
A lendület egészen tavaly novemberig tartott, aztán kifulladt a rali, s az árfolyam a darabolás előtti szintekre korrigált vissza. Lényegében az idei évet is a split alatti szinteken töltötte a kurzus. Igazán kiugró forgalmat tavaly és idén is csak az osztalékfizetések előtt és után ért el a Mol, de ennek nincs sok köze magához a splithez.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.