Közzétette idei első féléves jelentését az Első Hazai Energia-Portfolió Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (EHEP). A piac által legnagyobb érdeklődéssel várt adat a sajáttőke-mutató volt, hisz a társaság egyetlen tevékenysége ma már a portfóliókezelés, s likviditása a tavalyi év végére kritikus szintre csökkent.
Az akkori 22 millió forint saját tőkét is csak arra tartotta elegendőnek a menedzsment, hogy elkerüljék a felszámolást, s rendezett körülmények között zárják le a társaság ügyeit.
Épp ezért terjesztették áprilisban az évi rendes közgyűlés elé a tőzsdei kivezetésre és a végelszámolásra vonatkozó javaslatot. Ám ezt a megjelent részvényesek egyhangúlag elutasították. Ami praktikusan azt jelentette, hogy a közel 40 százalékot képviselő Dunaújvárosi Vagyonkezelő Zrt. (DVG) képviselője, továbbá egy vele együtt szavazó, legalább 1 százalékot képviselő részvényes döntött. Ez mellesleg teljesen megszokott az EHEP életében.
Tudniillik hiába rendelkezik a Buda-Cash Brókerház vagyonkezelője 32 százaléknyi EHEP-részvénnyel, még a tulajdonosi megfeleltetésnek is csak többszöri nekifutásra tudtak eleget tenni, ezért évekig a közkézhányadban szerepelt ez a pakett. A közgyűléseken tehát rendre a DVG szavazata döntött.
A féléves jelentés szerint 10,576 millió forintra süllyedt a saját tőke. Ami praktikusan azt jelenti, hogy a társaságnak már „fél éve sincs hátra”, ugyanis az idei első fél évben a tőzsdei vegetálás költségei is elégettek 10,869 millió forintot. Különösebb eredmény a portfóliókezelésből sem várható, hiszen a befektetett eszközök állománya már csak 13 ezer forintot tesz ki. A nettó árbevétel soron nulla szerepel.
Külön kiemeli a jelentés, hogy a nagytulajdonosok részéről nem várható további forrás. Egyrészt azért nem, mert a DVG önkormányzathoz kötődik, másfelől pedig azért, mert a Buda-Cash felszámolását végző PSFN Kft.-től sem remélhető pluszforrás. Márpedig újabb tőkebevonás nélkül a menedzsment nem látja lehetségesnek a vállalkozás folytatását.
A féléves jelentés arra is kitér, hogy a társaságot nem korlátozzák kötelezettségek és hitelek, ezért új tulajdonosi kör és friss tőke bevonása esetén – a tevékenységi kör kibővítésével – tőzsdei cégként tovább működhetne. Ez inkább csak elméleti lehetőség, mert a tavaly ilyenkor még 500 forint alatt jegyzett részvénynek immár 1463 forint a 180 napos átlagára, ami riasztó az esetleges ajánlattevőkre.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.