A Citigrouphoz és a JPMorganhez hasonlóan a Bank of America (BofA) is alaposan meglepte az óvatos elemzőket: az óriásbank a második negyedévről 6,47 milliárd dolláros eredményt mutatott ki, ez 36,2 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi időszak nyereségénél. Az egy részvényre eső nyereség (EPS) 63 cent lett, szemben a tavalyi 44 centtel. A Thomson Reuters elemzői konszenzusa 58 centes EPS-t várt. Bevételi soron félmilliárd dollárral múlták felül a várakozásokat, s bár a 22,76 milliárd dolláros forgalom 1 százalékkal elmaradt a tavaly tavaszitól, ezért nem a banküzem, hanem a magasabb bázis okolható: akkor adták el a BofA külföldi kártyaüzletágát, ez 793 millióval növelte a bevételeket. A vártnál jobb adatok fogadtatása pozitív volt, a tőzsdenyitás előtt közölt gyorsjelentésre 1 százalékot erősödött a bank árfolyama.
Megfigyelők rámutattak arra, hogy az amerikai bankrendszer a Donald Trump által tavaly decemberben elfogadtatott adóreform egyik nagy nyertese volt, a társaságiadó-kulcs drasztikus csökkentésével nyert milliárdok egyrészt a hitelkínálatot, másrészt a nyereséget hizlalták.
A bank adófizetési kötelezettsége például 43 százalékkal csökkent a negyedévben a tavalyihoz képest. A hitelezés felfutása a BofA-nál nem volt annyira látványos, ha a 2 százalékos bővülésüket szembeállítjuk a JPMorgan 7 százalékos hasonló adatával. A mérlegfőösszege alapján második legnagyobb amerikai bank viszont a lakossági és a vagyonkezelési divíziójában tudott felmutatni 7 százalékos pluszforgalmat. Nagy kérdés, hogy az amerikai–kínai kereskedelmi háború mennyire vetheti vissza a vállalati hitelezést az Egyesült Államokban, itt csak az a biztos, hogy a viszály negatív hatásai a bankoknál is lecsapódnak.
Tegnap jelentett a BlackRock is: a világ legnagyobb vagyonkezelője a várt 6,55 dolláros EPS-t hét centtel meghaladó adatot közölt, egy éve 5,20 dolláron állt a mutató. Az 1,07 milliárd dolláros adózott eredmény negyedével jobb a tavalyi második negyedévben elértnél. Közrejátszott ebben a 30,4-ről 23,7 százalékosra csökkenő adóterhelés is. A bevétel 11 százalékos emelkedéssel 2,94 milliárd dollárra gyarapodott, főként az alapkezelési díjak emelkedésének és a technikai szolgáltatásaiknak köszönhetően.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.