Eddig semmi sem állította meg a török líra zuhanását, pénteken az euróval és a dollárral szemben is elérte a 20 százalékos mínuszt. A líra az idén több mint 60 százalékot gyengült e két fizetőeszközzel szemben, rendkívül súlyos a török devizaválság.
A befektetők pánikszerűen mentik ki eszközeiket Törökországból, s egyre jobban kiviláglik a gazdaság sérülékenysége.
A kötvénypiaci hozamok rohamosan emelkednek, pénteken a tízéves eszköz hozama majdnem 2 százalékponttal növekedett, a kétéves papír hozama 3,5 százalékponttal. A részvénypiac is megszenvedi a válságot, a március óta 20 százalékot zuhanó tőzsdeindex, a BIST 100 pénteken újabb 2,5 százalékot esett.
Recep Tayyip Erdogan államfő szerint nincs devizaválság, „piaci fluktuációnak” nevezte a gyengülést, amelynek semmi köze a gazdasági fundamentumokhoz. Szombati beszédében hangsúlyozta: az ország gazdasági háború célpontja, ismét kérte a lakosságot, hogy arany- és dollártartalékaikat váltsák lírára a kurzus védelmében. Erdogan azt mondta: nincs mitől félni, hiszen Allah velük van. Allah sem tudott azonban támaszt adni az árfolyamnak, főleg azután, hogy Donald Trump közölte: már utasítást is adott az alumínium 20 százalékos és az acéláruk 50 százalékos vámjának kivetésére.
Az amerikai importvámoknál is többet nyomhatott azonban a latban Erdogan azon mondata, amely szerint a piaci fluktuációból való legjobb menekülési mód a gazdasági termelés felpörgetése és a kamatszintek csökkentése. A befektetők utóbbitól tartanak leginkább: a gazdasági lendület motorja ezután is a vállalati devizahitelezés lehet csak, a devizagyengülés ellen pedig csökkentés helyett inkább emelni kellene a kamatszintet, hasonlóan Argentínához, ahol 13 százalékponttal emelték a rátát a pezó válsága miatt. Ez ugyan akár recesszióig lassítaná a török gazdaságot, de az importigények lassításán át képes lenne egyensúlyba állítani a folyó fizetési mérleget – írta elemzésében Paul Greer, a Fidelity portfóliómenedzsere. Enélkül szerinte Törökország egyetlen komoly esélye, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz fordul, ahogy Argentína is tette.
A devizaválság a múlt hét végére valamelyest átgyűrűzött a kelet-közép-európai régióba is, a korona 0,3, a zloty 0,4, a forint pedig 0,8 százalékot veszített értékéből az euróval szemben.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint azonban nemcsak a török válság, hanem az Egyesült Államok egyéb gazdasági és geopolitikai konfliktusai mind közrejátszottak, hogy újra lendületet kapjon a fejlődő piacokról való tőkekivonás. Vélhetően nem lesz hosszú életű a régiós devizák gyengülése, a nagy hullám már mögöttünk van, csak a piac nagyon érzékeny a negatív hírekre – hangsúlyozta a szakértő. Az év végére a forint az euróval szembeni 320-as szintig gyengülhet vissza a török helyzettől függetlenül is: a következő években a 320 lehet az új 310. Török szerint ez ellen leginkább a jegybank tehetne, ha a becsült időpont előtt szigorítana, de az is támaszt adhatna a forintjegyzésnek, ha a nemzetközi hitelminősítők a következő időszakban felminősítenék hazánkat.
A Törökországban kibontakozó árfolyamválság csak kismértékű kockázatot jelent Magyarország számára – véli Módos Dániel, az OTP Bank makroelemzője. Az elsődleges csatorna szerinte a török helyzet miatt kialakuló kockázati prémiumsokk lehet, amely a forint leértékelődéséhez vezethet. Mivel azonban a hazai fedezetlendeviza-kitettség nagyon alacsony és a gazdaság sokkellenálló képessége magas, ennek reálgazdasági hatása feltehetőleg nem lesz érdemleges. Ezenfelül – fűzte hozzá a szakértő – a Törökországba irányuló export a teljes exportunk kevesebb mint két százalékát teszi ki, míg importunk az egy százalékot sem éri el, így a reálgazdasági csatorna sem lehet erős.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.