Történelmi rekordot állított fel szerdán az amerikai bikapiac. Az S&P 500 index már 3453 napja mozog megszakítás nélkül emelkedő pályán. Az eddigi leghosszabb aranykor a Wall Streeten 2009. március 9-én kezdődött a 2007-ben kitörő pusztító pénzügyi válság romjain. Ez alatt a majd tíz év alatt a lassú, de stabil gazdasági fellendülés, valamint az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed példátlan támogatása a Dow Jones indexet 6500 pontról 26 ezer pontig hajtotta, míg az S&P 500 ugyanebben az időszakban a négyszeresére emelkedett. Az amerikai bikának ugyanakkor számos piaci pánikot is túl kellett élnie.
Az első csapás 2011-ben érte, amikor a hitelminősítők lerontották az Egyesült Államok adósbesorolását, majd következett az euró összeomlásától való rettegés, aztán a kínai lassulás és az olajár zuhanása töltötte el félelemmel a befektetőket. A gazdasági fejlődés és a társasági profitok növekedése mindvégig támogatta a tengerentúli tőzsdéket, a piac jövőjével kapcsolatos kételyek mégis végig jelen voltak. Senki sem hitt a piacban igazán, és éppen ez a pesszimizmus hosszabbította meg az emelkedő trendet – mondta a CNN-nek David Kelly, a JPMorgan Funds vezető stratégája. A piaci eufória könnyen a bikapiac végét jelenthette volna, akárcsak a dotkombuborék idején. Az S&P 500-as index 2009 márciusa óta mindössze évi 16,5 százalékkal erősödött, míg az 1932 óta eltelt teljes időszakot figyelembe véve évente átlagosan 22 százalékkal nőtt az értéke.
Mindenesetre a befektetők számára az az igazán fontos kérdés, hogy a piac az öregedés jeleit mutatja-e. A piaci veteránok szerint azonban nem ez a helyes kérdésfeltevés.
A bikapiacok nem végelgyengülésben pusztulnak el, hanem a recesszió végez velük
– mondta Kurt Spieler, az omahai First National Bank vezető befektetési szakembere. A közgazdászok pedig közel s távol sehol sem látják a recesszió veszélyét. A munkanélküliség 3,9 százalékra mérséklődött júliusban, és a GDP az idei második negyedévben 2014 óta a leggyorsabb ütemben nőtt. További impulzus az adócsökkentés és az állami kiadások növelése is. „Bár a bikapiac és a gazdasági fellendülés már tényleg régóta tart, kevés jelét látjuk a közeli végnek” – jelentette ki az LPL Financial stratégája is. Ezzel ért egyet David Kotok, a Cumberland tanácsadó cég elnöke is. Szerinte az erős társasági profitok még az évtized vége előtt 3000 pont fölé emelhetik az S&P 500-at.
Ha mégis ki kell emelni az emelkedő tőzsdei trendre leselkedő veszélyeket, az elemzők a kereskedelmi háborút és az inflációt nevezik meg.
Ha a kereskedelmi háború nem csillapodik, a Fednek magasabb inflációval kell majd küzdenie kisebb gazdasági növekedés mellett, és ez veszélyessé válhat
– mondta Kotok. További rizikó a jegybanki és a kormányzati segítség gyengülő hatása is. David Kelly szerint az fenyegeti legjobban a növekedést, ha megszűnik a fiskális stimulus.
A vállalati gyorsjelentési szezon nagyjából véget ért az Egyesült Államokban. A számokból az derült ki, hogy az amerikai cégek eredménytermelő képessége továbbra is nagyon erős. A készpénzállomány több cégnél is olyan magas, hogy részvény-visszavásárlási programokat tudtak indítani, ami hozzájárul az árfolyamok emelkedéséhez. A további emelkedés azon múlik, hová fajul a kereskedelmi háború. A befektetők többsége úgy gondolja, nem okoz majd recessziót, nagyobb visszaesést a világgazdaságban. A nagy jegybankok kommunikációja is korrekt, racionális viselkedést vár tőlük a piac, a döntéseik nem lesznek számottevő hatással az árfolyamokra. A novemberben esedékes amerikai időközi választás viszont befolyásolhatja a piaci hangulatot – mondta a Világgazdaságnak Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.