BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erős támaszt kapott a forintárfolyam

Az elmúlt pár napban sokat erősödött a hazai deviza, a kedélyek is csillapodtak – véli Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája.

A hazai befektetők számára az idei legérdekesebb piaci fejlemény a forint hirtelen gyengülése volt, amellyel új történelmi mélypontra esett az árfolyam az euróval szemben. Tetemes hozamemelkedésre is sor került, és úgy tűnt, hogy a piac tartósan átárazta a hazai devizát. Az elmúlt pár napban azonban sokat erősödött a hazai deviza, a kedélyek csillapodtak, bár a 320-as szint, úgy tűnik, most már támasz az árfolyamnak.

A forint erősödése kapcsán mindig érdemes párhuzamot vonni régiós szektortársa, a lengyel zloty mozgásával. Június végén a forint a zlotyhoz képest is gyengült, az eladások mögött leginkább a kereskedelmi háborús feszültségek, a jüan gyengülésének hatásai, illetve a hazai gazdaság kiemelkedő exportkitettsége miatti félelmek álltak. Emiatt több milliárd eurónyi short pozíció épült ki a hazai devizával szemben. Ezt támogatta, hogy olcsó a forint ellen fogadni, mivel ez a világ legalacsonyabb kamatú fejlődő piaci devizája.

A félelmek azonban egyelőre nem váltak valóra. Egyrészt a múlt heti Trump–Juncker-találkozó nagymértékben oldotta az USA és az EU közötti feszültséget, és bár nem tudhatjuk, hogy a tűzszünet tartós lesz-e, számunkra mindenképp fontos, hogy exportpiacaink nyitva maradjanak, a hír pedig ezt az irányt erősítette. Emiatt a forint ellen spekulálók motivációja csökkent, miközben a hozamemelkedés miatt a pozíciótartás költsége némileg emelkedett.

A debreceni BMW-beruházás bejelentése pedig jelzi, hogy tőkevonzó képességünk még nem szűnt meg. A kiépülő új exportkapacitás egymilliárd euró feletti nettó kiviteli többletet termelhet 2022-től. Emiatt a lakossági fogyasztás felpörgésével a korábban vártnál kevésbé fog romlani a devizaegyenleg (bár az kétségtelen, hogy a gazdaság ciklikussága tovább nő az autóipar súlyának emelkedésével, ami egyben kockázat is).

Természetesen jöhet még további forintgyengülés, miután a kereskedelmi háború fókusza most az USA–Kína-relációba helyeződött át, és itt a feszültség egyre inkább nő. Ám úgy tűnik, az új árcentrum megtalálása után a hazai deviza volatilitása csökkenni fog, az erős fundamentális kép az alacsony kamatok ellenére is támaszt ad.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.