Csaknem 185 milliárd forinttal gyarapodott fél év alatt a hazai befektetési alapok vagyona, így rekordösszeg, 6497 milliárd forint gyűlt össze bennük június végéig
– derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. Az alapkezelők az idén visszafogottan kockáztattak, erre utal, hogy a legnagyobb mértékben a diszkontkincstárjegyek (dkj) mennyisége nőtt a portfóliókban. Az év elején 363 milliárd forintnyi kincstárjegy volt az alapokban, a fél év végére ez a volumen 538 milliárd forintra ugrott, ami négyéves rekord. A háttérben több tényező is állhat. Az egyik az, hogy a részvénypiacok hektikus mozgása miatt az alapkezelők óvatosabbakká váltak, és a biztonságosabb eszközök felé fordultak. Emellett a kínálat is nőtt. Míg az év végén alig 1000 milliárd forintnyi dkj volt forgalomban, május végén már az 1540 milliárd forintot is meghaladta a volumen.
A hozamok is emelkedtek, az év eleji nullás kamat után most már néhány tized százalékpontot fizet az állam a dkj-k birtokosainak. Emellett az ingatlanalapoknak is szükségük van diszkontkincstárjegyekre.
Fél év alatt csaknem 180 milliárd forintnyi friss tőkét gyűjtöttek ezek a konstrukciók a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) adatai szerint, a legnagyobb alapok vagyonának negyede-fele pedig állampapírokban van. Míg a dkj-k mennyisége nagyot ugrott a portfóliókon belül, a hosszú állampapíroké körülbelül 40 milliárd forinttal 827 milliárdra csökkent.
A nem az állam által kibocsátott hitelpapírok volumene is bő 25 milliárd forinttal 294 milliárd forintra zsugorodott a portfóliókban. Ez nem meglepő, hiszen a kötvényalapokból rengeteg pénz távozott az idén, a BAMOSZ adatai szerint fél év alatt több mint 120 milliárd forintnyi.
A hazai részvények mennyisége nem sokat változott a befektetési alapokban az év eleje óta: 130,5 milliárd forintról 135 milliárdra nőtt. A BUX index sokat esett az első hat hónapban, az alapkezelők is inkább buktak, mint nyertek a papírokon, a jegybank adatai szerint azonban májusban már intenzív vásárlásba kezdtek. Júniusban is folytatódhatott ez a tendencia, a Duna House például a hónap végén jelentette be, hogy az Aegon Alapkezelő növelte benne a részesedését. A hetedik hónapban szintén növelhették az alapkezelők a tőzsdei részvényeik számát, az OTP Alapkezelő és az OTP Ingatlan Alapkezelő például Opus- és Konzum-papírokat vásárolt.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.